Yüzmenin faydaları nelerdir?

Yüzmenin faydaları nelerdir?

Eğlenmek, stres atmak ve spor yapmanın en keyifli hallerinden birisi şüphesiz yüzmektir. Dünyanın en eski sporlarından biri olan yüzmek, her yaştan insan için faydalıdır. İşte yüzmenin insan sağlığına faydaları;
* Eğer kemik iltihabı gibi sorunlarınız varsa yüzme, diğer egzersizlerden farklı bir alternatif olacaktır.
yuzmenin_faydalari
* Yapılan araştırmalar, düzenli yüzmenin kalp dolaşım sistemi üzerinde olumlu yönde çok önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Düzenli yüzme antrenmanları yapan kişilerde koroner kalp hastalıklarına daha az rastlanmakta ve bu bireylerin kalp krizi geçirme olasılıkları düşmektedir. Ayrıca kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına yol açan bir takım maddelerin azalmasına da yardımcı olmaktadır.
* Dinlenmeye yardımcı olur, günün bütün yorgunluğunu alır. Stresi engeller.
yuzmenin_faydalari_3
* Kara sporlarını yapamayan engelliler, rahatlıkla bu sporu yapabilir.
* Yüzme bir terapidir, çünkü kırık-çıkık bir kol veya bacağı tedavi etmek için kullanılabilir, postürel bozuklukları düzeltmek için yardımcı olabilir.
* Yüzme esnasında kol ve bacakların sürekli hareketi lenf sistemimizi de hareketlendirir. Bu şekilde lenf sıvısının akış hızının artmasıyla eklem ve dokularda ağrı ve şişme meydana gelmez.
yuzmenin_faydalari_2
* Zor bir spor olan yüzme branşı, kişileri daha disipline eder, daha programlıdırlar,
* Çocuklarda büyümeyi ve boy uzamasını hızlandıran bir aktivitedir.
* Yüzme, ideal ve sağlıklı bir kilo kontrolü sağlamaktadır. Yüzme sırasında birçok farklı tür kas harekete geçtiği için, yüzme vücudu şekillendiren fiziksel bir aktivitedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir