Yürüyerek keşfedebileceğiniz şehirlerde tatil!

Yürüyerek keşfedebileceğiniz şehirlerde tatil!

Bir şehri yaşamak için en iyi ulaşım aracı aslında kendimizdir. Günümüzde tamamen caddelerini yayalaştıran şehirler bulunuyor. Sizin için yürüyerek gezilebilecek en iyi şehirleri listeledik. İşte yürüyerek keşfedebileceğiniz yaya dostu şehirler;
Paris: Fransa’nın başkenti Paris son yıllarda alınan önlemlerle hem trafiği hem de hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmış durumda. Şehirde belediyenin belirli alanlara yerleştirdiği bisikletlerle bir noktadan diğerine trafiğe takılmadan ve havayı kirletmeden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Paris’de Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, Notre Dame Katedrali ve dünyanın en önemli müzelerinden olan Louvre Paris gezinizin ilk duraklarından olacaktır.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil
Cape Town: Henüz yeni güvenlik sorunlarını geride bırakarak, yaya dostu bir kent haline gelen Cape Town, St. Andrew’s’daki meydanı kent merkezine bağlayan 3 kilometrelik bir yaya yürüyüş yoluna 2010 yılında sahip oldu. Cape Town stadını geçip, turistik ancak son derece pitoresk olan Victoria & Alfred Rıhtımı boyunca ilerleyen harikulade yürüyüş yolunda karşınıza çıkan pub’lar, restoranlar ve kafelerde soluklanıp güç topladıktan sonra; Church Street Antika Pazarı’nı mutlaka gezmelisiniz.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_2
Venedik: Kuzey İtalya’nın doğusunda, yaklaşık 118 adacıktan meydana gelen, 170 kanal ve 400 köprüyle Venedik dünyanın en gezilesi kentlerinden biri. Sadece yürümek değil, burada yapılabilecek en güzel şeylerden biri de gondol turu. Turu yaparken keşfedeceğiniz ilk yer Büyük Kanal olacak. Ardından diğer göreceğiniz yerlere ek olarak San Marco Meydanı’na mutlaka gitmelisiniz.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_3
Hamburg: ”Yeşil şehir” projesiyle şehirde bulunan parklar birbirine bağlanarak çok yakında kentin her noktasına hem yaya hem de bisikletle ulaşmak mümkün olacak. Genel olarak park ve bahçelerle çevrili Berlin, Köln gibi Hamburg da yayalara ayrılan geniş alanlarla biliniyor. Şehrin simgelerinden Belediye Binası, su sporları ve yürüyüş yapabileceğiniz Alster Lakes, tekneyle göl turu veya St. Michael Kilisesi gibi yerleri gezmeyi ihmal etmeyin.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_4
Amsterdam:“Özgürlüklerin kenti” olarak bilinen şehir, Hollanda’nın en kalabalık şehri olup aynı zamanda başkenti. Kent ayrıca “Bisiklet şehir” olarak da biliniyor. Kanallar arası tekne turu, ünlü çiçek pazarı (laleleri dünyanın dilinde), müzeleri, meydanları ve gece hayatıyla bir tatilde beklentilerinizin tümünü karşılıyor.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_5
Viyana: Meydanlardan daracık sokaklara dek her köşesinden tarihi zenginlik fışkıran kentin nefes kesen anıtlarını ve yapılarını görmek için, yürümekten daha iyi bir yol düşünülemez. Bir zamanlar sur içindeki Viyana’ya denk düşen eski kent bölümü; tam kalbinde yer alan St. Stephan Katedrali, ortaçağdan kalma sokakları, saray yapıları, Tuchlauben ve Graben gibi lüks markalarla dolu alışveriş caddeleriyle sizi bütün gün meşgul edebilecek zenginlikte.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_6
Helsinki: Finlandiya’nın başkenti Helsinki yayalara daha fazla alan açmak için şehirde bulunan kaldırımları genişletiyor ve bisiklet yollarını şehrin her noktasına ulaşacak şekilde planlıyor. Helsinki’de bazı sokak ve meydanlara sadece yayaların erişimine izin verilerek araçların azaltılması ve hem trafik sıkışıklığının hem de hava kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar sürüyor.
yuruyerek_gezebileceginiz_sehirlerde_tatil_7

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir