Yunanistan’da bu yer hem Camii hem de Kilise!

Yunanistan’da bu yer hem Camii hem de Kilise!

Aziz Dimitrios Kilisesi Roma Döneminde yapılmış bir kilisedir. Yunanistan’ın Selanik şehrinde bulunan en büyük kilisesi olarak bilinmekte lakin diğer ülkelerde ki kiliselerin 3/1 büyüklüğü kadardır. Aynı zamanda dünyanın ilk kırmızı kilisesi olarak da anılmaktadır. 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilmiştir. Tapınağın inşa ediliş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat kilise 7. yüzyılda bir yangında yok olmuş yerine yenisi tekrar yapılmıştır. Kilisenin içerisinde mozaik süslemeler, sandıklar ve araçlar  bulunmaktadır. Bu sayede sizlere müze havası sunmaktadır. 1978 yılında Azizin külleri Compo İtalyada ki St.Lawrence Manastırından geri getirildi ve bugün hala aynı şekilde muhafaza edilen gümüş bir vazoya yerleştirildi.Müslümanlarında girebileceği bir kilise olarak hizmet vermektedir.
Aziz-Dimitrios-Kilisesi
Yunanistan’ın yerli ve yabancı turizm noktasında da önemli bir faktör olan Aziz Dimitrios Kilisesi, Müslümanları ve Hristiyanları tek çatı altında topluyor. Kiliseye girdiğinizde bir tarafta Müslümanların dua ettiğini, diğer tarafta Hristiyanların kendi dinlerine uygun bir şekilde ayin yaptıklarını görebilirsiniz. Eğer sizde Selanik’e yolunuz düşerse Aziz Dimitrios Kilisesi’ni çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz . Türk Konsolosluğunun bulunduğu caddeyle aynı yerdedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir