Yunan adalarına günübirlik seyahat için neler gerekli?

Yunan adalarına günübirlik seyahat için neler gerekli?

Yunan adaları benzer kültürleri yansıtan ve pek çok kişinin hem sınırdaki komşumuz hem de meraklarından tercih ettiği tatil bölgelerinden biri. Çok fazla yakında olan komşu toprakları o kadar yakınlar ki birbirine günübirlik seyahat etmek oldukça mümkün. Günübirlik bir gezi ayarlamak, Yunan adaların’da bir çay içmek ve ortak bir kültüre tanık olmak ve seyahatini tecrübe edinmek isteyen birçok kişi var. Ama burada akla takılan bazı konular bulunur. Yunan Adaları’na günübirlik seyahat etmek için gidecek olan kişilerin nasıl evrak tamamlamaları gerektiği ve bu iş için ne kadar bir bütçe harcamak gerektiği ise merak konusu.

Yunan Adaları’na Günübirlik Gitmek İçin Neler Gereklidir?
Yunan Adaları’na vizesiz gidilmiyor. Her şeyden önce yeşil pasaport sahibi olanlar buralara istedikleri zaman gelebileceğinizi bilmeniz gerekir. Ama umuma mahsus olarak bilinen yani normal pasaport sahibi kişilerin Schengen vizesine sahip olmaları şarttır. Eğer Schengen vizeniz uzun zamanlı ve birçok girişliyse Yunan adaları’na günübirlik veya uzun zamanlı kalmak için gidebilirsiniz. Bahsettiğimiz birçok girişli Schengen vizesi için Yunan Konsolosluğu’na başvurmak ve tüm evrakları doldurup tamamlamak gerekiyor. Buradaki evraklar Yunan adaları’na gidiş sebebine göre ve zamana göre de değişiklik göstermekte. Dolayısıyla genel bir evrak listesinden bahsedilmez. Evrak listeleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. En net evrak bilgisi ise vize başvurusu yapılacağı zaman öğrenilmelidir.

Kapı Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler;
Kapı vizesi için gerekli olan belgelerin başında gelen pasaportun fotoğraflı olan sayfasının fotokopisi gerekli.
Eğer daha önceden sizde Schengen vizesi varsa Schengen vize tüm sayfalarının fotokopisini de istemektedir. Sizinde gördüğünüz gibi Kapı vizesi için fazla evrak istenmiyor. Başvuruyu 3 gün önceden yapmanız yeterli olmaktadır. Ama en fazla 15 günlük çift girişli vize alabilir ve onun fiyatı ise 55 Euro’dur. 55 Euro verip kapı vizesi almak yerine üstüne biraz daha koyup uzun süreli vize almak seçeneklerden biridir elbette. Ama şu da var uzun süreli vize almak pek zahmetli olur.

Yunan Adaları’na Günübirlik Geçiş Maliyetleri;
Maliyetlerden ilk sırada gelen tabi ki ulaşım. Ancak bu maliyet sabit değil. Yani gidiş-dönüş biletleri 20, 30, 50 Euoro gibi farklı fiyatlarda görülür. Ama ortalama bir fiyat belirlesek 35 Euro diyebiliriz. Peki burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, son zamanlarda yüksek artış gösteren feribot şirketlerinin arasından en doğru olanı seçebilmektedir. Firmayı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise, firmanın adaya ne zaman ulaşacağı ve yolcuları adanın neresine götüreceğidir. Adalara gittiğinizde acıktığınız zaman karnınızı 20 Euro karşılığında doyurmanız elbette mümkün.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir