Yumurta kabuklarının kullanım alanlarını biliyor musunuz?

Yumurta kabuklarının kullanım alanlarını biliyor musunuz?

Kahvaltıların olmazsa olmazı yumurtaların kabuklarını atıyor musunuz? O halde belirtelim; yumurta kabuklarını atmadan önce bir daha düşünün. Çünkü işinize yaramadığını düşündüğünüz yumurta kabuklarının çok fazla kullanım alanları bulunuyor. İşte yumurta kabuklarının bilinmeyen kullanım alanları;
* Yumurta kabukları kolaylıkla parçalanma özelliğinden dolayı kompostlama için idealdir. İçerdiği konsantre mineraller toprağınızı daha verimli hale getirir.
* Cildinizin yeniden tazeliğini sağlamak için temiz, kurumuş yumurta kabuklarını havanda ezin. Bu tozu biraz yumurta akıyla karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu maske yüzünüzde kuruduktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın.
* Yumurta kabukları biraz sabunlu suyla karıştırılıp tencere ve tavalarınızı temizleyebilirsiniz. Toksik olmayan bir temizleyicidir.
yumurta_kabuklari_kullanim_alanlari
* Yumurta kabuğu ve yumurta zarı, sümüklü böcek, salyangoz ve diğer böcekleri bahçenizde ki bitkilerden uzak tutar. Çiçeklerinizin solmasını önler. Yapmanız gereken yumurta kabuğunu ve kabuk kırıntılarını çiçeklerinizin üzerine ve bahçe kenarlarınıza serpiştirmek.
* Yumurta kabuklarını, tülbentin içine bağlayarak beyaz çamaşırlarınızın içine koyun. Çamaşırlarınız kar gibi bembeyaz olur.
* Yumurta kabuklarıyla teşebir kalemler elde edebilirsiniz. Yumurta kabuklarını toz haline getirin sonra, birer çay kaşığı un ve sıcak suyla macun haline getirin.
yumurta_kabuklari_kullanim_alanlari_2
* Mutfak lavabonuzun süzgecinin içine birkaç parça yumurta kabuğu yerleştirin. Bu kabuklar fazla katı maddelerin delikten aşağıya inmesini engelleyecektir. Ayrıca kabuklar yavaş yavaş kırıldığında borularınızı doğal olarak temizleyecek.
* Makine kahvesi içiyorsanız ve acımtırak bir tat hissediyorsanız, makinenizin kahve koyduğunuz bölümüne bir yumurta kabuğu atın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir