Yeraltı dünyasına açılan kapılar!

Yeraltı dünyasına açılan kapılar!

Bir zamanlar şehir efsanelerinde adını sıkça duyduğumuz yeraltı tünelleri, hayatın sırlarını ortaya koyan muhteşem yerlerdir. Pek çoğu kullanılmasa bile, hala kullanılanlar da var. İşte onlardan bazıları:
1)Derinkuyu, Kapadokya, Türkiye: 1963’te keşfedilen tüneller ve odalardan oluşan bu yeraltı şehrinde muhtemelen 20.000’den fazla kişi yaşıyordu ve normal bir şehirde görülebilecek tüm tesisleri ve odaları da içinde barındırıyordu: yaşam alanları, ahırlar, kiliseler, depolar, yemekhaneler ve şarap imalathaneleri. Derinkuyu’yu eşsiz yapan en önemli özellik, üç ve dördüncü katlar arasındaki krusiform (haç şeklinde) kilise ve kemerli tavandır.
yeraltı_1
2)Şangay Tünelleri, Portland, ABD: Zamanında, şehir merkezindeki pek çok bar ve otelin bodrumları bu tüneller sayesinde Willamette Nehri kıyısına bağlıymış ve bu sayede malzemeleri demirli gemilerden trafiğe ve yağmura yakalanmadan doğrudan bodrumlara taşımak mümkün olabiliyormuş. Bir söylentiye göre de tüneller ‘şangaylama’ (adam kaçırarak gemide zorla tayfa olarak kullanmak) için de kullanılıyormuş.
yeraltı_2
3)Edinburg Mahzenleri, Edinburg, Birleşik Krallık: Geçmişi 18. yüzyıla dayanan South Bridge Mahzenleri olarak da bilinen Edinburg Mahzenleri, South Bridge’in 19 kemeri içerisine açılmış odalardan oluşmaktadır. Aslında hanlar, ayakkabı tamircileri, bıçakçılar, demir dökümcüleri ve diğer zanaatkârlara yer sağlaması ve yasadışı malzemelerin depolanması için inşa edilmiş bu yere, söylentiye göre seri katiller Burke ve Hare de tıbbi deneyler için sattıkları birkaç cesedi saklamışlar. Daha sonraları, zanaatkârların burayı terk etmesiyle, şehrin en fakirleri tarafından işgal edilmiş meyhaneler ve genelevlerle şehrin batakhanesi halini almış.
yeraltı_3
4)Wieliczka Tuz Madeni, Krakow, Polonya: 13. yüzyılda inşa edilen ve 2007’ye kadar aralıksız sofra tuzu imal etmeye başlayan Wieliczka Tuz Madeni günümüzde 300 kilometreyi aşkın etkileyici galerilere, yaklaşık 3000 odaya ve ilk üç katı halka açık olan dokuz kata sahip olan bir labirente dönüştü.
yeraltı_4
5)Pilsen Tarihi Yeraltı Tünelleri, Çek Cumhuriyeti: 14. yüzyılda şehrin caddelerinin altına inşa edilen geçitler, mahzenler ve kuyulardan oluşan 20 km uzunluğunda bir geçit labirenti olan Pilsen Tarihi Yeraltı Tünelleri’ne ev sahipliği yapar. Bir zamanlar; yiyecek ve bira varillerini depolamak için kullanılan mahzenler, söylentiye göre, saldırı durumlarında da kaçış yolu olarak düşünülüyordu. Mahzen duvarlarının arasında hazinelerin gömülü olduğu da söylentiler arasında.
yeraltı_5

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir