Yeni yılda  damaklarınız şenlensin!

Yeni yılda damaklarınız şenlensin!

İspanya – Üzüm
Söylendiğine göre 1909’da bir grup şarap tüccarı tarafından ellerinde kalan fazla üzümleri satmak için yeni yıla girerken 12 tane üzüm yemenin yeni yılda refah getireceğini söylediler. Gelenek olarak devam eden bu inanışa sizlerde ilgi gösteriyorsanız saatler gece yarısını gösterdiğinde yemek için 12 tane üzümü önceden hazırlayın.
Almanya – Glücksschwein (domuz şekilli şekerler)
Almanya’da domuz güzel şansın ve refahın simgesi olarak kabul ediliyor. Domuz şekilli şekerler bademli pekmezle kaplanarak yeni yıla ayrı bir tat katıyor. Glücksschwein adını alan bu şekerli küçük ve pembe tatlıların çikolatalı versiyonları da var.
ABD – Kara lahana
Dünyanın birçok yerlerinde yeni yılda şans getirmesi için farklı yeşillikler yeniyor (örneğin Hollandalılar yeni yılda şans getirmesi için tarçın ve şekerli lahana yiyor). ABD’nin güney kısımlarının geleneksel yemeği Kara lahana domuz etiyle yapılıyor olsa da geleneğe küçük dokunuşlarla değişiklik katmanın ve vegan versiyonlarını hazırlamanın kimseye zararı olmaz.
Japonya – Soba noodle
Yıl boyunca Kara buğday darılı noodle tüketiliyor. Ancak özellikle noel yemeğinde ‘toshikoshi soba’ isimli noodle yeniyor, biten yılın sorunlarının geçip gitmesi ve uzun yaşam dileğini simgeliyor. Bu özel noodle şekerli ve iştah açıcı bir sosla beraber servis ediliyor.
Polonya – Ringa balığı
Yeni yılda zenginliği ve refahı simgeleyen bu gümüş renkli (rengi bozuk parayı andıran) balıklar, Batı Avrupa’da bolca bulunması nedeniyle de bereketli bir yıl olması ile ilişkilendiriliyor.İster üstü kremalı sosla süslenmiş olarak, ister soğanla birlikte turşu olarak yiyebilirsiniz.
İskoçya – Viski, çörek ve kurabiye
İskoçya’nın ‘Hogmanay’ isimli yılbaşı kutlamalarının ardından, yeni yılın ilk saatlerinde evinize adım atan ilk kişi, önümüzdeki yıl için şans getirdiğine inanılan hediyeleri getiriyor. Yeni yılı şanslı bir başlangıç olarak değerlendirmek için, eve gelen ziyaretçi geleneksel olarak uzun boylu, esmer ve yakışıklıysa hediye olarak sert içki, tatlı ve zengin meyveli çörek ve kurabiye getiririrse, bu iyiye yorumlanıyor.
Hollanda – oliebollen
Hollanda’da özellikle yeni yıl kutlamaları süresince gözde olan Oliebollen isimli donut’ların Türkçe’deki tam karşılığı “yağlı küreler”.Genelde elma dilimi, kuru üzüm veya şekerli limon kabuğu içeriyor ve sıcak tüketiliyor. Ancak bu donut’ları yılın her mevsiminde üzerine pudra şekeri serpiştirilmiş şekilde bulabilirsiniz. Yeni başlangıçları kaşılamanın bir başka tatlı yolu.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir