Yeni doğan bebek bakımı nasıl olmalı?

Yeni doğan bebek bakımı nasıl olmalı?

Bebeğinizi eve götürdüğünüz ilk gün, endişelenmeniz normal. Şimdiye kadar bebek bakımı yapmış ve bir bebeğin altını değiştirmemiş olabilirsiniz. Ancak bazı tavsiyelerimizle bu konuda zorlanmayacağınıza şüpheniz olmasın. Peki yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat etmek gerekiyor?
* Sağlıklı bir bebeğin bulunduğu odanın ısısı 22 ile 24 derece arasında olmalıdır.
* Bebekler anne karnında sallanırlar. Sallama işlemi, orta kulaktaki vestibüler sistemin uyarılmasına sebep olduğu için denge yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Hafif ve küçük ritimler halinde bebeği sallayabilirsiniz.
yeni_dogan_bebek_bakimi_4
* Bebeğiniz her istediğinde ya da 2 – 3 saat arayla emzirin.
* Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir. Göbek bağı kullanmayın. Günde 1-2 kere göbek kordonunu dibinden, alkollü pamuk ile silin. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7-14 gün içinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda alkol ile silebilirsiniz.
* Emzirmeden önce altının temiz olup olmadığını kontrol edin.
* Her emzirme sonrası bebeği omzunun üzerine veya kucağa yatırıp sırtına hafif vuruşlar yaparak gazının çıkarılması gerekir, eğer emzirme sonrası bebek ağızdan gaz çıkartmazsa yan yatırma pozisyonu tercih edilmelidir.
yeni_dogan_bebek_bakimi
* Bebeğinizin her emzirmede her iki göğüsten 20’şer dakika emmesi yeterlidir.
* Sağlıklı bebeklerin 5-6 saat uyumasına izin verilebilir.
* Bebeğin gözünde akıntı ve ya çapaklanma varsa steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp gözü içten dışa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silinebilir ve günde beşer onar kez olmak üzere göz pınarı denilen burun köküne yakın çıkıntılı kısma hafif dokunuşlarla masaj yapılabilir.
* Bebeğinizi omuzdan eğimli boyun kısmı katlanmayacak şekilde yatırın.
Üzerini ağır battaniye ya da yorganla örtmeyin.
yeni_dogan_bebek_bakimi_2
* Bebeğin kulakları içine asla temizleme amaçlı yabancı cisim sokulmamalıdır. Sadece kulağın arkası ve dış kulak kepçesi silinmelidir.
* Bebeğinize her akşam banyo yaptırabilirsiniz. Her banyoda şampuan kullanmayabilirsiniz. Bir de banyonun mümkün olduğunca kısa tutulması gerekir,
* Kıyafetlerini ters çevirerek yıkayıp tersten ütüleyin. Kıyafetlerdeki etiketler bebeğinizin tenini rahatsız edebilir, bunları sökün.
* Bebeğinizin tırnakları yumuşak olduğu için ilk bir ay kesmeyin.
yeni_dogan_bebek_bakimi_3

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir