Yaz sıcağında tırnak mantarına dikkat!

Yaz sıcağında tırnak mantarına dikkat!

Özellikle yaz aylarında tırnak mantarının arttığını biliyor muydunuz ? Uzmanlar Türkiye’de 4 milyonu aşkın tırnak mantarı hastası olduğunu söylüyor. Bu hastalık tedavi edilmediği sürece vücuda ve diğer aile bireylerine bulaşıyor. Tırnak mantarı genelde sıcak ve terli ayakkabı giyenlerde, bot kullananlarda, kuaför ve ev kadınlarında, sporcular ve ortak soyunma odası ile duş kullananlarda ortaya çıkıyor. Bu hastalığın tedavisi ise kendi kendine iyileşmeyeceği için mutlaka bir doktora muayene olunması gerekiyor.
tırnak_mantarı
Hastalık yayıldıkça tırnak sertleşir ve şekil değiştirir. Hastalıklı doku zayıfladıkça yumuşaklaşır ve kolaylıkla kırılır. Tüm tırnak, dokunulmaya karşı hassastır. Ayakkabı ve çorap giymek bile acı verir. Tırnak gevşeyebilir ve deriden ayrılabilir, hatta düşebilir. Tırnakları kesmek ve tırnak cilası sürmek işe yaramaz. Bu yüzden tırnağınız asıl renginden ayrılıp sarı ya da beyaza dönüyorsa biran önce doktora başvurmanızı öneriyoruz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir