Yaz aylarında sıcak çarpmasına dikkat!

Yaz aylarında sıcak çarpmasına dikkat!

Yaz aylarında nem oranının Antalya gibi illerde birden artması ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hava da normal şartlarda nem oranı % 30-60 aralığında olmalıdır. Ama yaz aylarında bu % 90’a kadar çıkabiliyor. Bu da sağlığınızı etkiliyor. Sıcak çarpması dediğimiz bu olay vücut yeterince soğuyamayınca oluşuyor. Belirtileri ise  baş ağrısı, baş dönmesi, boğazda aşırı kuruma, yutkunma zorluğu, bulantı, özellikle bacaklarda olmak üzere bütün vücutta halsizlik, gözlerde bulanıklıktır. Bunları yaşıyorsanız vücudunuzda ki su ve tuz oranına dikkat etmeniz gerekiyor.
sıcak_çarpması
Özellikle suyu yaz aylarında bol bol tüketin. Tatilde iken deniz de veya havuz da vücudunuzun soğuma oranını dengeleyebilirsiniz. Ama bunlar yokken nasıl dengeleyeceğinizi biliyor musun ? İlk önce bol bol su tüketmeye dikkat edin. Dışarı da bile her zaman yanınızda su bulunsun. Onun dışında dışarı çıkarken şapkanızı, güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Daha sonra ise gölge alanlarda daha çok bulunun. Kendinizi iyi hissetmediğinizde oturun dinlenin. Bunlara dikkat ederseniz sıcak çarpması size yaklaşamaz bile.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir