Voleybol oyun kuralları nelerdir?

Voleybol oyun kuralları nelerdir?

Voleybol en rahat ve güzel oynanan oyunlardan biridir. Tabii ki sakatlanmak her oyunda var. Ama voleybol sakatlanma riskinin en düşük olduğu oyundur. Yaz, kış her yerde oynanan bu oyun ülkemizde sporda futboldan sonra en gelişmiş branştır. Şimdi gelelim oyun kurallarına. Voleybol her takımdan 6 kişi olmak üzere 12 kişiyle oynanır. Müsabakalar da 25 sayı yapan ilk seti alır. 5 setten oluşan bir oyundur. volçift
3 seti alan takım maçı kazanır. Top oyundayken, oyuncular topu tutmamalı, topa üst üste iki kez vurmamalı ve rakip alana basmamalıdır. Ayrıca topun yere değmemesi ve oyuncuların vücutlarının kalçadan aşağı bölümleriyle topa dokunmaması gerekmektedir. File seviyesi üzerinden rakip sahaya yapılan vuruşlarda çektirme veya taşıma yapılmasına izin verilmez. Bu kurallara uymadığınız taktirde sayı kaybeder aynı zamanda maçı da vermiş olursunuz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir