Vizesiz yurtdışı seyahatlerinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Vizesiz yurtdışı seyahatlerinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Vize çıkartma telaşı, çoğu gezgin için seyahatin en stresli kısımlarından biri. Ancak vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler son dönemde dış politikada önemli adımların atılması ile birlikte sayıca artıyor. Aniden tatil planı yaptığınız ve dünyanın dört bir yanından yeni bir ülke görmek istediğiniz zamanlarda sadece pasaportunuzla havaalanına gidip vize istemeyen bir ülkeye seyahat edebilirsiniz. Ancak seyahatiniz sırasında sorun yaşamamak için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte vizesiz yurtdışı seyahatlerinde dikkat etmeniz gerekenler;
* Seyahate çıkmadan önce mutlaka bir pasaportunuzun olması gereklidir. Ülkelere giriş-çıkış yaparken pasaportunuzun yanınızda olması ve 6 aylık geçerlilik süresinin bulunması şartı aranmaktadır.

* Gitmek istediğiniz ülke sizin seyahat amaçlı geldiğinizi ve ülkenize geri döneceğinizi bilmek ister. Bunun için dönüş biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızda fayda olacağını düşünüyoruz. Rezervasyon hakkınızı da kullanabilirsiniz. Böylelikle dönüş ile ilgili olarak rezervasyon çıktılarınızı gösterebilirsiniz.
* Pasaport kontrolü sırasında gergin ve sinirli hallerden uzak durun, olabildiğinde rahat ve sakin davranın.

* Vize sorulmayan bir ülkeye seyahat sırasında veya gidilecek ülkeye ulaşıldığında size bir form uzatılacaktır. Bu gümrük formunu dikkatli ve büyük bir titizlikle doldurmanız gerekir. Bu formun üzerine kalacağınız otelin adresini de mutlaka yazmanız istenecektir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir