Vize ihlali nasıl olur? Cezası nedir?

Vize ihlali nasıl olur? Cezası nedir?

Türkiye’ye vizesiz veya vize ile giriş yapan yabancı uyrukluların en büyük sıkıntılarından biri de vize ihlalidir. Yabancılar, Türkiye’nin diğer ülke vatandaşlarına uygulamış olduğu süre içinde ikamet izni başvurusu yapmayan, çalışma izni veya oturma izninin süresi son bulmasına rağmen bu izin sürelerini uzatmayan kişiler vize ihlali sonucu kaçak duruma düşerek para cezası ödemek zorundadır. Vize ihlali ve cezası sonrası yerine getirmesi gereken şartları yerine getirmediği takdirde ve ülkeden çıkış yaparken borçlu ayrılması durumunda bir daha ülkemize adım atamıyor ve bu yaptırım 5 yıl olarak karşısına çıkıyor. 5 yıl boyunca ülkemize giriş yasağı söz konusu olacaktır.

Vize ihlali yapan yabancı uyruklu kişiler hakkında kanunun tespit etmiş olduğu cezalar mevcuttur. Vize ihlali neticesinde kaçak yabancının ödemesi gereken cezai harç normal yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak tespit edilir. Bazı ülke vatandaşı yabancı uyruklu kaçaklar için ise cezai harca ek olarak vize harcı da eklenecektir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir