Üniversitelerin gidebileceğiniz en iyi dağcılık kulüpleri!

Üniversitelerin gidebileceğiniz en iyi dağcılık kulüpleri!

Macera tutkunlarının favori sporlarından biri olan dağcılık, aslında yürüyüş, kampçılık, kaya-buz-alpin tırmanışı gibi kategorileri içinde barındırıyor. Henüz denemeyen ya da tadına varıp müptelası olanlar için üniversitelere ait en iyi 6 dağcılık kulübü listesi…
Akdeniz Üniversitesi Dağcılık Toğluluğu (AKÜDAK): Tıp Fakültesinden öğrencilerin doğa gezileri yapmak için 1993 yılında faaliyetlerine start veren bu topluluk, Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi’nde tüm misafirlerine kapılarını açıyor. Özellikle Niğde Aladağlar, Kızlar Sivrisi gibi kendi bölgesi içerisinde barındırdığı önemli tırmanış alanlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Ayrıca gelenekselleşen Üniversitelerarası Kızlar Sivrisi Tırmanış Şenliği, Akdeniz Üniversitesi Dağcılık Topluluğu’nun en önemli etkinliklerinden. Siz de bu bölgelerde yaşıyorsanız, keyifli ve maceralı dağcılık sporundan uzak kalmayın.
universitelere_ait_en_iyi_6_dagcilik_kulubu
Erciyes Üniversitesi Dağcılık Kulübü (EÜDAK): 1991’den bu güne doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve yüksek irtifa tırmanışı faaliyetlerinde bulunan bu dağcılık kulübü, Türkiye’deki bütün dağ sporcularının zirve yapmayı amaç edindiği Erciyes Dağı’nın bulunduğu bölgede yer alıyor. Dağcılık sporunda teknik ve etik kurallara bağlı kalınarak, ekip ruhunu benimseyen bir spor kulübü olma özelliğini taşıyor. Kayseri’de ya da yakınlarında yaşayanlar için adrenalini yüksek alternatif olduğu tartışılmaz bir gerçek.
Ege Üniversitesi Doğa ve Dağcılık Kolu (EUDODAKK): Ege Bölgesi’nde dağcılık denildiği zaman akıllara gelen ilk dağcılık kulübü, 1989’dan beri üniversitenin EUDODAK topluluğu. İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar Köyü, bu bölgeyi avantajlı kılan yerlerin başında yer alıyor. Çünkü çeşitli rotalara sahip olmasının yanında şehre yakınlığı sayesinde gruplar, uzun süren yapay duvar eğitimlerinden ziyade sahada eğitim şansı yakalıyor.
universitelere_ait_en_iyi_6_dagcilik_kulubu_2
Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (HÜDDOSK): Türkiye’nin her bölgesinde faaliyetlerine aralıksız devam eden HÜDDOSK, iddialı ve ses getiren Ankaralı bir dağcılık topluluğu. 1986’dan itibaren sistemli bir eğitim süreci haricinde kolektif ve gönüllülük anlayışıyla sürdürülebilir bir spor anlayışına sahip. Ayrıca ekip çalışmalarını bülten hazırlayarak yazılı basından da paylaşıyorlar. Bu sporu hiç yapmamış olsanız bile günün birinde hayatınızdaki sıradanlığı gidermek için denemek isteyebilirsiniz. Bu yüzden takipte kalmanızda fayda var.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kolu (KTÜDAKS): Yeşilin hayat bulduğu Karadeniz’in Trabzon ilinde 1990’dan beri faaliyetlerini devam ettiren bu dağcılık kulübü, insan-doğa etkileşimini görev edinmiş durumda. Gerek teorik gerekse uygulamalı eğitimleri, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri bulunan kuruluşta başlıca eğitimler şu şekilde: Yaz kampçılığı, yürüyüş, kaya tırmanışı, buzul ve kış eğitimleri…
universitelere_ait_en_iyi_6_dagcilik_kulubu_3
Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü (YTÜDAK): Türkiye’nin en eski dağcılık kulüplerinden olan YTÜDAK, 1980 yılında başladığı faaliyetine İstanbul merkezli olarak hala devam ediyor. Eğitimlerini başlangıç ve gelişim şeklinde iki kategoriye ayırarak, dağcılıkta hayati önem niteliği olan birçok konu hakkında katılımcılarını bilinçlendirmeyi ilke ediniyor. Özellikle İstanbul’da yaşayıp metropolden bunalanlara yeni kapılar açtığı kuşkusuz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir