UNESCO Genel Direktörü Bokova’nın özel Türkiye zirvesi!

UNESCO Genel Direktörü Bokova’nın özel Türkiye zirvesi!

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelerek Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüşmelerde bulunacak.  Ankara ve İstanbul’da bulunacak olan Bokova’nın temaslarında Türkiye ve UNESCO ile ilgili özel tanıtım program hazırlaması gündemde.

UNESCO Genel Direktörü Bokova daha önce birkaç kezde Türkiye ziyaretlerinde bulunmuştu. Bu sefer ki gelmesinde  Program kapsamında  öncelikle Ankara’da Bakan Ömer Çelik, Bokova’ya Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezdirecek ve yurt dışından iadesi sağlanan ve Müzede sergilenen tarihi eserleri göstererek, eserler hakkında bilgi verecek.
unesco_turkey
YURDIŞINA KAÇIRILAN ESERLERİMİZİN İADESİ İÇİN DESTEK İSTENECEK
Turizmhaberleri.-com’un detaylarında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özellikle son dönemde izlediği kararlı ve ısrarcı politikaları sonucunda Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin bazılarının yurda dönüşü sağlanmıştı. 5 bin yıllık bir Yortan kabını, takipçi sayısı oldukça yüksek olan bir internet alışveriş sitesinde belirleyerek yurda getirilmesini sağlayan Bakanlık; 64 yıl önce ABD’ye götürülen 8. yüzyıla ait iki adet amfora, yarım asır önce yurt dışına kaçıralan Bodrum bölgesine ait iki amfora ve Aralık ayındaki son operasyonda 69 kültür varlığının daha ait oldukları topraklara iadesini gerçekleştirmişti.

 

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir