Ülkemizde hızlı trenle seyahat edilebilecek rotalar!

Ülkemizde hızlı trenle seyahat edilebilecek rotalar!

Yüksek Hızlı Tren ülkemizde ilk olarak Ankara-Eskişehir arasında hizmet vermiştir. Daha sonra yavaş yavaş yaygınlaşmıştır. Günümüzde hala yaygınlaşması hızla devam etmekte olan Yüksek Hızlı Tren, şu anda Konya, Eskişehir, İstanbul, Ankara şehirlerinde hizmet vermektedir. Yüksek Hızlı Trenin hızı yaklaşık 250 km/s olarak belirlenmiştir. 8 adet motora sahip olan bu trende, arıza olması durumunda diğer bir motorun devreye girerek trenin yolda kalmasını engelleyen gelişmiş bir de sistem bulunmaktadır. Yüksek Hızlı Tren ülkemizde ilk olarak 13 Mart 2009 tarihinde saat 09.40’ta Ankara’dan Eskişehir’e hareket etmiştir. Şimdi sizlere ülkemizde hızlı trenle seyahat yapabileceğiniz rotalardan bahsedeceğiz.
1) Ankara-İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren Hattı: Ankara ile İstanbul arasında tamamlanmış olan bu hızlı tren hattının uzunluğu 533 kilometredir. Bu hat ile birlikte Ankara-İstanbul arası yolculuk 3,5 saat sürmektedir. Bu hatta çalışacak olan yüksek hızlı tren 250 Km/s hızla hareket etmektedir. Hızlı trenin İstanbul’a varışı ise 29 Ekim 2013 tarihinde ve Marmaray’ın da açılışı ile aynı gün yapılmıştır. Ankara–İstanbul arası sefer yapan hızlı trenin 8 durağı bulunmaktadır. Bunları sırasıyla inceleyecek olursak Ankara’dan kalkış yaptığını varsayalım. Ankara Merkez Garı, Sincan Garı, Polatlı Garı, Eskişehir Garı, Bozüyük Garı, İzmit Garı, Gebze Garı ve Pendik Garları şeklinde sıralanabilir. İnönü–Gebze kısmında tam 36 tane tünel planlanmıştır ancak bu uygulamada bazı tüneller birleştirilmiş ya da iptal edilmiştir. TBM ile açılan bir tünelin heyelan riskinden ötürü önce yeri değiştirilmiş daha sonra TBM’nin tünel içinde ilerleyememesinden dolayı iptal edilmiş ve makine tünelin içinde bırakılarak yol değiştirilmiştir.
ulkemizde_hizli_tren_rotalari
2) Ankara-Konya Arası Yüksek Hızlı Tren Hattı: Ankara ile Konya arasındaki hat toplam 306 km uzunluğa sahiptir. Bu hattın 96 km’lik bir bölümü yapımı daha önce tamamlanmış olan Ankara-İstanbul tren hattını paylaşmaktadır. 212 km’lik Polatlı-Konya etabının yapımına ise Ağustos 2006’da başlanmış ve hattın tamamı 23 Ağustos 2011 tarihinde bitirilerek hizmete açılmıştır. Proje dahilinde 27 tane üstgeçit, 7 köprü, 143 menfez, 83 alt geçit ve 2030 metre uzunluğunda bir tünel yapılmıştır. Bu hatta ise tren saatte ortalama 167 km gibi bir hızla yol almaktadır ve yolculuk 1 saat 55 dakika civarında sürmektedir.
ulkemizde_hizli_tren_rotalari_2
3) Ankara-Eskişehir Arası Yüksek Hızlı Tren Hattı: Ülkemizin ilk yüksek hızlı tren hattı olma özelliğini taşır. Ulaşım süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakikadır.
4) Eskişehir-Konya Arası Yüksek Hızlı Tren Hattı: Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarından bağımsız olarak 2013 yılında açılmış olan bu hattın uzunluğu 355 km’dir. Eskişehir’den Konya’ya 2 saatte gitmektedir. Günde iki sefer yapılmaktadır.
ulkemizde_hizli_tren_rotalari_3
5)Ankara-İzmir Arası Yüksek Hızlı Tren Hattı: Yapımı henüz tamamlanmamış olan bir hattır. Hat tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya, Ankara-Afyonkarahisar’ın ise 1 saat 30 dakikaya ineceği tahmin edilmektedir.
ulkemizde_hizli_tren_rotalari_4

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir