Ülke isimlerinin tarihi

Ülke isimlerinin tarihi

Ülke isimlerinin nereden ve nasıl geldiğini merak ediyorsanız işte size bazıları…

Çinliler ülkelerine ‘Zhông – Hu’ derler. Bu isim, ‘Orta İmparatorluğu’ (Merkez İmparatorluğu) anlamına gelmektedir. Çinliler kendi ülkelerini ‘dünyanın merkezi’ olarak gördükleri için ülkelerine bu adı vermişlerdir.
cin

Ukrayna, Rusça bir kelime olmakla beraber ‘sınır ülkesi’ anlamına gelmektedir.
ukrayna

Filipinler ismi, hristiyanlar tarafından işgal edilince Güney Asya’nın tek hristiyan ülkesi olduğu için İspanya Kralı II. Philipp’in adına ithafen verilmiştir.
filipinler

Almanlar kendilerine ‘Deutsch’, Almanya’ya da ‘Deutschland’ derler. ‘Deutsch’ (Alman) kelimesinin kökeni, Eski Almanca’da ‘halk’ anlamına gelen ‘diota’ sözcüğüdür. Gotça’daki ‘thiuda’ ve Cermence’deki ‘theude’ sözcükleri de aynı anlamda kullanılıyordu.
almanya

Japonlar ülkelerine ‘Nippon’ derler. Bu, ‘güneşin doğduğu ülke’ anlamına gelmektedir. Kelimenin Çincesi ise ‘Japuen’ olarak lanse edilir ve dünyaya bu şekliyle yayılır: Japonya.
japonya

‘İtalya’, ismini Romalılar zamanında yaşayan İtalikler’den alıyor. Eğri yazılan harfler için kullandığımız ‘italik’ sözcüğü buradan geliyor.
italya

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir