Uçakla yaptığınız seyahatlerde drone taşıyabilmeniz için gereken kurallar!

Uçakla yaptığınız seyahatlerde drone taşıyabilmeniz için gereken kurallar!

Dronelar, lityum-ion pillere sahip olduğundan dolayı yolcu ile birlikte kabinde taşındığı zaman laptop, cep telefonu ya da tablet gibi “Kişisel Elektronik Alet” kapsamında değerlendirilmeye alınır. Pillerin kısa devre, ağır darbe veya yüksek ısıdan ötürü ortaya çıkarabileceği ısı ve enerjinin tehlikeli boyutlara ulaşabilmesi nedeniyle uçuş güvenliğini tehdit edebileceği kabul edilir. Her hafta lityum pillerin yarattığı çeşitli tehlikeler yaşanması ve bunların rapor edilmesinden dolayı drone kullanıcılarının bu konularda daha bilinçli olması ve güvenlik kurallarına azami ölçüde dikkat etmesi uçağın seyir güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Drone kullananların uçak seyahatlerinde alması gereken önlemler ve kurallar ise şunlardır:
Dronelar her daim kabin içinde yolcu ile birlikte taşınmalıdır. Bu sayede taşıma sırasında ortaya çıkabilecek zararların önüne geçebilirsiniz. Sorun yaratan piller herhangi bir yangın tehlikesi ortaya çıkaracak olursa kabin ekibi anında duruma müdahale edebilir.
Bütün yedek piller el bagajında taşınmalıdır. Yedek pillerin her biri kısa devre yapmasını önleyecek şekilde birbirinden ayrı paketlenmeli. Eğer pillerin gücü 100Wh’dan daha büyükse toplamda en fazla 2 adet yedek pil taşınmasına izin verilmektedir. Bu durumda uçuştan önce taşıyıcı firmanın onayını almak zorunludur. Havayolu ile taşınabilecek piller için 160 Wh güç azami limittir. Bundan daha büyük güce sahip olan piller özel şartlara bağlı kargo ile taşınmak zorundadır.
Havayolu taşımacılığı için izin verilen pillerin BM test ve kriterler kullanım kılavuzuna uygun olması zorunludur. Pil üreticisinin sağladığı kullanma kılavuzu veya pil üzerindeki ibareler bu kriterlere uygun değil ise veya özel yapım piller ile yolculuk yapmanız gerekiyorsa bu uçuş güvenliği açısından uygun olmayabilir. Bu tip durumlarda bir sorun yaşadığınız takdirde hava yolculuğu güvenliğini tehdit etmekle suçlanıp ceza almanız olasıdır.
Uçuştan önce havayolu ile irtibata geçip check-in ve kabin ekibini lityum piller ile yolculuk yapacağınız konusunda bilgilendirmekten çekinmeyin. Bu tür bilgiler vermeniz eğitimli personelin gerekli önlemleri ve kontrolleri gerçekleştirmesi, size uygulamalar ile ilgili bilgi vermesi açısından önemlidir. Özellikle yanınızda taşıdığınız pillerin tam olarak kurallara uygun olup olmadığını bilmiyorsanız, kabin içinde taşımanızın mümkün olmadığı durumlarda bu tür bilgiyi vermeniz büyük önem arz ediyor. Uçuş esnasında pillerden anormal derecede ısı veya duman ortaya çıkması durumunda hemen kabin ekibine haber verin. Gerekli eğitime sahip kabin ekibine durumu belirtip hızlıca önlem alınmasını sağlayabilirsiniz.

Piller yolcu veya kabin ekibi tarafından yalnızca kişisel kullanım amacıyla taşınabilir. Piller kabin bagajı ile taşınmalıdır. Eğer pillerin uçağın kargo bölümünde taşınması gerekiyorsa farkında olmadan çalışmalarını, devreye girmelerini engelleyecek önlemler alınmalıdır.
Piller BM Test ve Kriterler kılavuzunda 3. bölüm 38.3 maddesindeki şartlara uygun olmalıdır. Sahip olduğunuz pillerin bu kritere uyup uymadığını kullanma kılavuzundan, drone veya pilin üreticisinden veya check-in sırasında havayolu çalışanlarından öğrenebilmeniz mümkün.
Tüm yedek piller kabin bagajında gerekli önlemler eşliğinde taşınmalıdır. Yedek pillerin kargo bölümünde taşınması yasaktır. Çantanızı hazırlarken bu durumu göz önüne almanız ve havayolu çalışanlarına gerekli bilgileri vermeniz büyük önem taşımaktadır. Bir sebepten dolayı kabin bagajınızı kargoya vermek durumunda kalırsanız bu işlem yapılmadan önce çalışanlara taşıdığınız piller hakkında bilgi verin. Gerekirse pilleri çantanızdan çıkarıp kabin ekibine teslim ederek güvenli bir şekilde taşındığından emin olun.
Yedek piller ayrı ayrı paketlenmeli ve kısa devre yapmaması için gereken önlemler alınmalıdır. Pillerinizi orijinal kutularında taşıyabilir, lityum piller için özel olarak üretilen ve izolasyon sağlayan paketleri kullanabilirsiniz.
Yüksek güçte ki piller havayolu firmasının onayına tabi tutulur. Biletinizi almadan önce bu konuyu havayolu firması ile görüşerek açıklık getirin.
Pillerin gücü 160 Wh’ı geçmemelidir. 160 Wh ve üstü güce sahip olan piller özel şartlar altında kargo ile taşınmak zorundadır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Tatil Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir