Uçak yolculuğunuzda uyumanızı kolaylaştıracak ipuçları!

Uçak yolculuğunuzda uyumanızı kolaylaştıracak ipuçları!

Hava ulaşımı yolculuklarımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Çağımızın ulaşım aracı uçakla yolculuk yapmak her ne kadar zaman ve enerjiden tasarruf yaptırsa da özellikle uzun saatler hem bedenimizi hem de ruh halimizi beklenmedik şekilde etkileyebiliyor. Kimileri bu duruma çözüm olarak uyumayı seçse de kimileri ise uyumakta güçlük çekiyor. Peki uçak yolculuğunda kolaylıkla uyumanın püf noktaları nelerdir?
* İlk ve en önemli şey koltuk seçimi. Ekonomi sınıfında uçacaksanız ve uzun boylu, iri yapılıysanız ortadaki koltuktan uzak durun. Acil çıkış, koridor veya cam kenarını tercih edin. Eğer normalde yatağın sağ tarafında yatıyorsanız, uçağın sağ kısmında bir koltuktan yer ayırtın.
ucak_yolculugunda_uyumak
* Uçuşun ilk 35-40 dakikasında içtikleriniz yolculuğun ilerleyen saatlerdeki uyku durumunuzu etkiler. Kafein ve alkolden kaçınırsanız vücudunuz uykuya daha kolay adapte olur. Tuvalet ihtiyacınızı da karşılayın ki uykunuz bölünmesin.
* Dar pantolon, kot pantolon, topuklu ayakkabı gibi kıyafetlerden uzak durun. Bunlar yolculuğunuzu yapacağınız dar bir alanda size sıkıntı veren nedenler olacaktır.
ucak_yolculugunda_uyumak_3
* Eğer kafanızı sağa veya sola yatırarak uyuyorsanız, küçük bir yastık işinizi görecektir. Ama ortada veya koridorda oturuyorsanız u şekilli yolculuk uyuma yastıkları işinizi görecektir.
* Yanınıza kendinize uygun bir kulak tıkacı veya bu tıkaç işinden hoşlanmıyorsanız bir kulaklık alın.
* Uçakta verilecek yemekleri ve ikramları takip etmek uyumamanıza yol açacaktır. Uçuş öncesinde hafif yiyecekler yemek ve uçakta uyuyup sıradaki öğünü varılacak yere bırakmak iyi bir seçim olabilir. Böylece yemekleri takip etmeden rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.
ucak_yolculugunda_uyumak_2
* Eğer önünüzde bir ekran var ise onu kapalı moda almanız gerekmektedir. Ekrandan gelen mavi ışıklar göz kapaklarınıza zarar verebilir. Bu iyi ve düzenli uyumanızı engelleyecek bir unsurdur.
* Uçakta uyumak için muz, yulaf, vişne gibi melatonin içeren gıdalar tüketin. Çikolata gibi sizi uyanık tutacak yiyeceklerden uzak durun.
* Uyumadan 10-15 dakika önce yapacağınız esneme hareketleri kaslarınızı gevşetip uyumanızı kolaylaştıracak.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir