Uçak seyahatlerinde neden domates suyu içilir?

Uçak seyahatlerinde neden domates suyu içilir?

Uçakta bir şeyler yemek ve içmek belki de yolculuğun en keyifli anlarındandır. Uçak yolculuğunda dikkat çekici bir biçimde öne çıkan hususların şüphesiz ki en popüler olanı, domates suyu içmektir. Domates suyu, gündelik hayatımızda hiç aklımıza gelemeyebiliyor ama büyük bir çoğunluk uçakta içecek olarak domates suyu tercih ediyor.
ucakta_neden_domates_suyu_iceriz_2
Araştırmalara göre domates suyu, havadayken, yerdekine göre daha farklı bir lezzet veriyor. Alçak kabin basıncı koku alma ve tad alma gibi lezzet duyularını değiştiriyor. Ekşi, tuzlu gibi aromalı içecekleri vücut daha az tercih ediyor. Deniz seviyesindeyken çok da cazip olmayan bir tadı bulunan domates suyunun, düşük basınçlı ortamda daha asitli ve mineral bir tat yakaladığı ve bunun da insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi oluyor. Ayrıca tıp dünyası domatesin kanı daha akışkan hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını önlediğini söylüyor. İşte bu sebeple, hareket etmeden tüm gün masa başında çalışanlara veya çok uzun yolculuklar yapanlara fırsat buldukça ve bolca domates suyu içmeleri öneriliyor.
ucakta_neden_domates_suyu_iceriz

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir