Türkiye’nin”Mağara Cenneti”olduğunu biliyor musunuz?

Türkiye’nin”Mağara Cenneti”olduğunu biliyor musunuz?

Ülkemiz yaz, kış ve termal turizmin yanı sıra kültürel olarak da tarihi ve mimari yapılarıyla geniş bir yelpazede turizm alanına sahiptir. Gizli kalmış fakat önemli bir yere sahip olan ve Dünya genelinde az olup Türkiye’de neredeyse her ilimizde ufakta olsa mağaralar olduğunu biliyor muydunuz?  Birde genel rakama bakacak olursak, ülkemizde 40.000 mağara bulunmakla beraber bunların oluşumları ise gerek jeolojik gerekse jeomorfolojik açıdan karstik alanlarda yer edinmiştir.
magara_resimleri
Batı ve Orta Toros Dağlarını kapsayan alan içerisinde Dünyadaki diğer ülkelere göre ‘mağara cenneti ülke’ durumunda olan yurdumuzda yaklaşık 40.000 adet mağara bulunmaktadır. Mağara oluşumları bakımından önemli bir jeolojik-jeomorfolojik nitelik olan karstlaşma (karstik alanlar) ülkemizde Batı ve Orta Toros Dağlarında; Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Konya, Karaman, İçel ve Adana ) yer almaktadır. Türkiye’nin en uzun ( Beyşehir Gölü batısındaki Pınarözü Mağarası, 16 km) ve en derin mağaraları (Anamur’un kuzeyinde Çukurpınar Düdeni, 1880m) bu dağ kuşağı üzerindedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Genel

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir