Türkiye’nin ilk peynir müzesi; Zavot Eko Müzesi!

Türkiye’nin ilk peynir müzesi; Zavot Eko Müzesi!

Kars’ın Boğatepe (Zavot) köyünde Zavot Eko Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olarak biliniyor. 2011 yılında kurulan Zavot Eko Müzesi’nde geleneksel ev yapımı peynirin yapılma aşamalarını ve peynirin yapımında kullanılan 100 yıllık krema yapma çırpıcısı, yayık fıçısı el yapımı ahşap kaşar sepeti gibi aletleri görebilirsiniz.

Ayrıca müzenin bulunduğu köy, halen Kars bölgesinde geleneksel gravyer ve kaşar üretiminin yapıldığı tek köy. Müzenin hemen girişinde ise Boğatepe Köyü’nde yetişen 300 tür bitkiden doğal şifa kaynağı olarak kullanılan 30’u sergileniyor.

Peynir Müzesi’ne girişler ücretsiz. Peynir müzesinde amaç peynir kültürünü gelecek nesillere anlatmak, yaşatmak, belgelemek. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan Zavot Eko Müzesi, Kars’ta gezilecek yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Bu müzeyi gezip peynir üretimi hakkında eğitim alabilir, tadım yapabilir ve bu özel peynirlerden satın alabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir