Türkiye’de internet artık “kısmen” değil “tamamen” özgür değil!

Türkiye’de internet artık “kısmen” değil “tamamen” özgür değil!

2016 yılı raporlarına göre ülkemizdeki internet kullanıcılarının %70’i sansür ile karşı karşıya! 65 ülkede yapılan araştırma internet kullanıcılarının yüzde 88’ini kapsıyor. Rapora göre internet özgürlüğünü en çok kısıtlayan üç ülke Çin, Suriye ve İran (araştırmada Kuzey Kore yer almıyor). En özgür internete sahip ülkelerin ise İzlanda, Estonya, Kanada ve ABD olduğu açıklandı.turkiyede_internet_ozgur_degilx420_kapak

Bu yılki verilere dayanarak bazı ülkelerde Whatsapp kullanımı dahi kısıtlandı. Bu ülkeler arasında, sivillerin protestolarını bastırmaya çalışan Bahreyn, Bangladeş ve Etiyopya da bulunuyor. Bu tür devlet kaynaklı internet erişim yasakları ile dalga geçmek bile ceza getiriyor! Hükumetler ayrıca geçtiğimiz yıl içinde, online imza kampanyaları, protesto çağrıları ve LGBT haklarına yönelik materyaller gibi pek çok farklı içeriğin yayınlanmasına da engel oldu. Otoriter liderleri hedef alan fotoğraflar da hükumetlerin hedefindeydi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir