Türkiye’de inşa edilmiş en güzel kaleler!

Türkiye’de inşa edilmiş en güzel kaleler!

Kimi padişah kentin simgesi olması için, kimi padişah da yapacağı fetihlere zemin hazırlamak için tarih boyunca birçok kale inşa etmiş. İşte Anadolu’da yaşayan farklı medeniyetlerin inşa ettiği en güzel kaleler:
1)Bodrum Kalesi – Muğla: St. Jean Şövalyeleri’nin inşa ettikleri kale, kuleleri ve kare yapısıyla öne çıkıyor. Osmanlı’nın hapishane olarak kullandığı dönemde içine bir hamam yapılmış. Bugün turistlerin uğrak noktası olan yapı ‘Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ olarak hizmet veriyor. Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda ‘Özel Övgü’ ödülünü almış.
kale_1
2)Rumeli Hisarı – İstanbul: İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet, Boğaz’ın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için burayı yaptırmış. Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yapılan hisarın en önemli özelliği ise Boğaz’ın en dar noktasına, sadece üç ayda inşa edilmiş olması.
kale_2
3)Kız Kalesi – Mersin: Efsaneye göre, bölgenin beyi kızını kâhine götürür. Kâhin, kızın 19 yaşında yılan tarafından öldürüleceğini söyler. Bey, yılanların suyu geçemeyeceğini düşünüp denizin ortasındaki adaya bu kaleyi yaptırıp kızını oraya koyar. Ancak 19. yaş gününde yapılan kutlamada bir köylünün getirdiği üzüm sepetinde saklanan yılan, kızı öldürür.
kale_3
4)Diyarbakır Kalesi – Diyarbakır: UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan 9 bin yıllık kale Çin Seddi‘nden sonra dünyanın en uzun ve geniş savunma duvarı olarak biliniyor. Kalede Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı’dan burçlar, kabartmalar ve figürler yer alıyor.
kale_4

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir