Türkiye’de Golf

Türkiye’de Golf

Belek – Türkiye’nin en popüler golf bölgesidir.
Türkiye’de golf denilince özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve 2008 yılında Avrupa’nın en iyi golf beldesi seçilen Belek bölgesini ayrı bir yere koymak gerek. Belek bölgesinin yanı sıra Muğla ve İstanbul’da da golf sahaları bulunmaktadır. Türkiye de son yıllarda ard arda hizmete giren golf sahaları ile birlikte ülkemizde de hatırı sayılır bir turizm getirisi ve misafir potansiyeli yaratan golf sporu hızla yayılmaktadır.
Golf turizmine olan devlet katkısı ve THY sponsorluğu ile birlikte katılımcıların yoğun ilgisi her geçen yıl ile birlikte artmaktadır. Toplam 15 golf sahası ve 50.000 yatak kapasitesiyle golf sporuna hizmet eden Belek bölgesi özellikle ön plana çıkmaktadır. Golf sporunda başarılı sporcuların da katılımıyla birlikte Türkiye’nin adı golf ile sıkça anılmaya başlandı. Türkiye’nin tanıtım ayağında önemli  bir yere sahip olan golf ile birlikte hem turizm faaliyet alanı genişlemekte, hem de Belek bölgesi kalıcı turizm yatırımları kazanmaktadır.
Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgesiyle faaliyet gösteren Golf tesisleri:
– Gloria Golf ResortGolf
– Robinson Club Nobilis Golf Otel
– Klassis Golf & Counrty
– Kemer Golf Country Club
– National Golf Club
– Tat Golf
– Riu Kaya Belek
– Antalya Golf Club Kempinski Hotel The Dome
– Hilton Dalaman Golf Resort & Spa
– Lykia World & Links Golf Antalya
– Gloria Elegance Resort
– Sueno Hotels Golf Belek
– Carya Golf Otel
– Cornelia Diamond Golf Resort & Spa
– Maxx Royal Belek
BİR KAÇ GOLF TERİMİ
ACE: Topun deliğe bir vuruşta sokulmasıdır. Buna aynı zamanda hole ‘in one’ da denir.
AIR SHOT: Vuruş yaparken club’ın golf topuna çarpmaması, yani ıskalamasıdır. Bu oyuncuya bir ceza puanı verilir.
APPROACH PUTT: Deliğe girmek için değil, deliğe çok yakın olmak için yapılan putting vuruşudur.
ALBATROS: Bu terim Britanya’da bir delik için par sayından üç eksik olan skordur. ABD’de bu terim double eagle olarak bilinir. Sadece par sayısı dört ve beş olan delikler için geçerlidir.
BLADE: Eskiden kullanılan bazı putter ve ironlara verilen isimdir. Hatalı bir vuruşa da bu isim verilir. Topa merkezinin üst tarafından club’ın yüzü yerine, yüzün alt kenarı ile vurulmasıdır.
CADDIE: Oyuncunun, oyun süresince club’larını taşıyan ve bunlarla ilgilenen, oyuncuya oyun sırasında kurallar çerçevesinde her konuda yardımcı olan kişidir. Caddie bir ya da birden fazla oyuncuya hizmet edebilir.
CUT SHOT: Topu çok fazla havalandırarak çok az yuvarlanmasını sağlayan yumuşak bir vuruş şeklidir. Genellikle sand iron’la yapılır. Vuruşla clockwise spin verilen top soldan sağa doğru kavis yapar.
DROP: Kurallara göre ceza puanlı ya da cezasız olarak oyun dışı kalan bir topu oyuna tekrar sokmak için yapılır. Oyuncu kurallara göre dik durarak kolunu omuz hizasından yukarı doğru dik bir şekilde kaldırarak topu arkasına düşecek şekilde bırakır. Topun durduğu yer yeni vuruş noktasıdır.
DUB: Genellikle kötü vuruşlara verilen isimdir. Oyuna yeni başlayan acemi oyuncular için de kullanılır. Acemi oyunculara Duffer, Hacker gibi isimler de takılır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir