Türk Mutfağının Efsane Yemekleri

Türk Mutfağının Efsane Yemekleri

Çoğu zaman herkesi hayran bırakan ve tatlarının damaklarında kaldığı lezzetler bütününden özenle seçtiğimiz listeyi siz takipçilerimiz ile paylaşmak istedik. Bakalım o listede hangi yemekler mevcut, inceleyip görelim.
Menemen
Domates, soğan, biber ve yumurtadan oluşan bir karışık yemek olarak yer almaktadır. Fakat bugün mantarlısından patlıcanlısına, kabaklısından etlisine kadar çeşit çeşit yapılmaktadır.670x210-çift-copy-türk-mutf
Mantı
Üzerine sarımsaklı yoğurt, salça ve erimiş tereyağı dökülerek ve sumak, kuru nane ve eğer iç kıymasına karıştırılmadı ise fesleğen ya da reyhan ekilerek servis yapılır. Türkiye’nin en güzel, en çok sevilen yöresel lyemeklerinden biri olarak sunulmaktadır.
Lahmacun
 Açılmış hamurun  üzerine kıyma,  maydanoz, soğan, sarımsak vekarabiner,isot gibibaharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırında pişirilmesiyle yapılan bir pide  türüdür.670x210-çift-copy-türk
Kuzu Tandır
Konya kültüründen gelen ve harika bir et lezzeti olan tandırı bir kere tattınız mı asla vazgeçemeyeceksiniz.
Baklava
İnce yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep  fıstığı , badem veya fındık konarak yapılır. Genel olarak şeker  şerbeti ile tatlandırılır. Ayrıcabal şerbeti  de kullanılabilir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir