Tren seyahatlerinde koltuk ve sınıf tiplerini biliyor musunuz?

Tren seyahatlerinde koltuk ve sınıf tiplerini biliyor musunuz?

Tren seyahati en hızlı ulaşım şekli olmayabilir belki, ama en akılda kalan seyahat yöntemidir. Tren yolculuğu, deneyen ya da denemeyen herkeste duyduğu zaman bir macera heyecanına neden olur. Ancak tren yolculuğu yapacak olan kişilerin bazı hususları bilmesi gerekmektedir. Bu hususlardan biri de trenlerde bulunan koltuk ve sınıf tipleridir. Biz de bu haberimizde sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Trende koltuk ve sınıf tipi, klasik trenlerde mevcut değildir. Klasik trende, biletinizi alırsınız ve koltuk numaranıza göre oturursunuz. Yüksek Hızlı Trenlerde ise farklı bir sistem vardır. Uçaklardaki gibi business ve ekonomi sınıfları bulunmaktadır. Trende genelde ilk vagon business olurken diğer vagonlar ise ekonomidir. Tabi bu sınıflar arasında da bazı farklar vardır. Business sınıfı vagonda, 2+1 düzeninde deri kaplı, 940 mm aralı koltuklar yer almaktadır. Ayrıca 4 ayrı kanaldan en az 4 saat süreyle müzik yayını yapabilecek ses sisteminin yanı sıra yine 4 ayrı kanaldan yayın yapacak görsel yayın sistemi bulunmaktadır. Yolcu bölmesi başına bir adet bagaj rafı, koltukların arkasına monte edilmiş olanların haricinde her yolcu bölümünde iki katlanabilir masa vardır. Business sınıfta diz üstü bilgisayarlarınız için güç kaynağı mevcuttur ve her koltuk arkasında müstakil LCD ekran mevcuttur. Ayrıca tavanda LCD ekran da vardır.

Ayrıca vagon koltuklarında 3 konumlu ayak yaslama yeri, kol dayanakları, koltuk başlıkları, kol dayanakları, çöp kutusu, dergi tutucu, ses girişleri gibi ekstra şeyler de mevcuttur. Vagon pencereleri temperli çift camlardan oluşmaktadır. Ayrıca her salonda 2 adet de temperli imdat penceresi bulunmaktadır. Yüksek Hızlı Trenlerde kafeterya hizmetlerine ek olarak Business Vagonunda ücretsiz ikramlar bulunurken Ekonomi Vagonlarında ise ücretli yiyecek-içecek servisi vardır. Ekonomi sınıfına bakıldığında, Business sınıfı kadar ayrıcalıklı bir sınıf olmadığı görülecektir. Koltuk araları daha dardır ve ses ve görüntü sistemi Ekonomi sınıfı vagonlara, Business sınıf vagonlar kadar özen ile verilmemiştir. Ekonomi sınıfı vagonlar, Business sınıfı vagonlar kadar konforlu olmamak ile beraber yine de çoğu taşıma aracına göre daha konforlu bir yolculuk sunmaktadır.

Kaynak: www.biletall.com

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Tatil Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir