Trekking

Trekking

Şehrin kalabalığından, gürültüsünden bunaldınız mı? Haftanın 1 gününü kendinize ayırın ve doğanın güzelliklerini keşfedin. Doğada hafif tempolu bir yürüyüş (trekking) size haftanın bütün yorgunluğunu atmanıza neden olacaktır.
Trekking ; Doğada bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan tempolu sportif yürüyüşlerdir. Her mevsimde trekking yapılabilir fakat ortam şartlarına ve hava koşullarına, yürüyeceğiniz yol uzunluğuna ve zorluğuna göre gerekli önlemler alınmalıdır.
Yürüyüş parkurları hafta sonu günübirlik şehre yakın yerler yada yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirilen bir spordur. Yapacağınız yürüyüşün belli bir temposu olmalı vücudunuzu zorlayacak ani hızlanmalar ve yavaşlamalar erken yorulmanızı sağlar. Başlangıçta yürüyüşe yavaş başlayıp vücudun uyum sağlayabilmesine imkan verin. Böylece enerjinizde fazla tüketmemiş olursunuz. Temponuzu siz belirleyin kimseye yetişmeye çalışıp kendinizi zorlamayın. Kimseyle ve kendinizle yarışmayın bu sizin enerji ve güç kaybetmenize neden olur. Önemli olan hedef noktaya zevk alarak, belli bir tempoda ve sürekli bir yürüyüş gerçekleştirmektir.trekking
Yürüyeceğiniz parkurun durumunu önceden bilmenizde fayda var. Araç gidiş yolunu ve yürüyüş yolunu tam olarak bilmediğiniz bir parkura rehbersiz gitmeyin.
Bol bol fotoğraf çekin …
Mükemmel bir doğanın içindeyken gezi temponuzu bozmadan kısa kısa molalar verip etrafınızdaki güzellikleri ölümsüzleştirin. Bunları şehirde asla bulamayabilirsiniz.
Doğa yürüyüşleri için malzemelerinizi gideceğiniz parkurun iklimine göre seçmelisiniz. Gideceğiniz yürüyüşte en önemli malzeme giysi ve ayakkabıdır. Giysileriniz yürüyüşünüzü engellememeli ve ferah olmalıdır. Kışın mevsim koşullarına uygun, ortopedik ayağa ve yere iyi tutunan bot tercih edilmelidir. Yazında kullanacağınız yürüyüş botlarının çok iyi havalandırma sağlaması bileği koruması hafif ve yumuşak olması gerekir. Yaz botlarının cordura kumaş veya süet deriden olması tercih edilmeli. Kış botları ise suya dayanıklı tabanları sağlam ve dişli olmasına dikkat etmelisiniz. Yanınıza yedek giysi ve yiyecekler için yeterli büyüklükte bir sırt çantası, her koşulda eldiven, bere, şapka ve gözlük mutlaka çantanızda bulundurulmalıdır. Hacmi küçük rüzgarlık ve yağmurluk, ince kat kat giyilmiş içlikler ve üstüne polar üstlük, yürüyüş batonları …
Doğa yürüyüşlerinin temel iki vazgeçilmezi – baton ve tozluklardır.  Çoğu zaman yürüyüşler tarafından gereksiz gibi algılansa da, batonlar vücudun ve sırtınızda taşıdığınız çantanızın ağırlığını çeken ayaklarınıza binen yükün dengeli dağıtılması ve hafifletilmesi açısından çok önemli bir malzemedir. Tozluklar, yaz aylarında yürüyüş esnasında ayakkabılarınıza taş, toprak ve çakılların girmesini önlemenin yanı sıra yazın doğada bulabilecek zararlı böceklerin (kene, örümcek, akrep vb.) pantolon paçanızdan girmesini de engeller. Kış aylarında ise karda yapılan yürüyüşlerde karın girişini engelleyerek, ayaklarınızın ıslanmasını önler.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir