Tax Free alışveriş ne anlama geliyor?

Tax Free alışveriş ne anlama geliyor?

Tax Free Nedir? Tax Free Uygulaması, Turist olarak gittiğiniz Yurt dışında ki alışverişlerinizde aldığınız ürünün ülke tarafından belirlenmiş olan vergisinin belirli bir kısmını aldığınız alışverişe verilen isimdir. Diyelim ki elektronik bir ürün aldınız, ürünü aldığınız mağazadan satış sırasında Tax Free belgenizi de istiyorsunuz. Bu belge ve ürün ile Türkiye’den ayrılmadan önce Türkiye’deki havaalanındaki Tax Free noktasına giderek ürününüzün KDV bedelini alıyorsunuz. Böylece Türkiye’de verdiğiniz yüksek KDV’yi geri alıyorsunuz ve bu sayede ürünü daha ucuza getirmiş oluyorsunuz.
Uygulanacak adımlar nelerdir?
* Ürününüzü satın alırken faturanızı Tax Free faturası olarak isteyiniz.
* Daha sonra Tax Free faturanızı ürünü aldığınız ülkedeki Gümrük Ofisine onaylatmalısınız. Tabi bu işlemde ürün de mutlaka yanınızda olmalı.
* Biriktirdiğiniz aynı zamanda onaylattığınız faturalarınızdaki vergi miktarlarını Dünya’da bulunan 200 ü aşkın Tax Free Ofisi’nden birinden nakit, kredi kartınıza aktararak veya çek olarak alabilirsiniz.
tax_free_nedir
Tax Free hangi ülkelerde uygulanıyor?
Geçerli olan Avrupa Birliği Ülkeleri: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere.
Geçerli olan Dünya Ülkeleri: Arjantin, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Kore, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Fas, Meksika, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bir Yorum

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir