Tatilcilerin henüz keşfedemediği antik kentleri ile İzmir!

Tatilcilerin henüz keşfedemediği antik kentleri ile İzmir!

Binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyet ağırlayan İzmir’e her gidenin mutlaka ziyaret ettiği Bergama, Teos, Efes gibi popüler olanlar dışında şehirde adı duyulmayan pek çok antik kent bulunuyor. İşte pek bilinmeyen o antik kentlerden bazıları…
Notion
“Kale” olarak isimlendirilen Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Köyü’nde yer alan antik kentte en çok Pers Agorası denilen tiyatronun ve Roma imparatoru Hadrianus döneminde yapılan ve barış tanrıçası olan Athena’ya adanan tapınağın kalıntıları dikkat çekiyor.
tatilcilerin_henuz_kesfedemedigi_antik_kentleri_ile_izmir_
Erytrai
Adını kurucusu Eritrai Rhadamanthys’in oğlu Erythros’tan aldığı düşünülen antik kent Çeşme – Ildırı Köyü sınırları içinde yer alıyor. Erytrai kentinde Megaron biçimli evler, Athena Polias Tapınağı ve bir çok tarihi kalıntı mevcut.
Kolophon
Menderes ilçesine bağlı Değirmendere köyünde kalıntıları bulunan Kolophon, İyon uygarlığını oluşturan 12 şehir devletleri içinde deniz kenarında kurulmayan tek kenttir. Kolophon’da Ksenophanes, Apelles gibi bir çok ünlü düşünür ve sanatçı yetişmiştir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir