Tarihi Hora Fenerinde gezinti!

Tarihi Hora Fenerinde gezinti!

Ülkemizin belli başlı gizli hazinelerinden biri olan Hora Feneri 1861 yılında Abdülmecit tarafından yapılmıştır. O günden bu güne kadar da sapasağlam gelmeyi başarmıştır. Hora Feneri Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 20 km uzaklıkta bulunuyor ve her bir karesi görülmeye değer. Fenerin en büyük özelliği ise yapımında hiç bir kaynak kullanılmamasıdır. Parçalarının neredeyse hepsi vida ile birleştirilmiştir.
hora_feneri
Demir bir yapıya sahip bu feneri her yıl binlerce yerli ve yabancı turist görmeye geliyor. Fransız yapımı olan bu fenerin en güzel özelliği ise kendi ekseni etrafında dönmesidir. Bir dönüşü tam 20 saniyede tamamlamaktadır. Gerçekten herkese görsel bir şölen yaşatıyor. Ülkemizde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında olan Hora Feneri hem tarihi açıdan hem de sanatsal açıdan çok önemli bir yapıya sahip. Eğer Tekirdağ’a yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir