Suriyeliler Turizmde Kaçak Çalıştırılıyor

Suriyeliler Turizmde Kaçak Çalıştırılıyor

Dev-Turizm-İş sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, Antalya bölgesinde turistik tesislerin savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin kaçak çalıştırıldığını söyledi.
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev-Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, pek çok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de Suriyeli işçi kaosu yaşandığını söyledi. Yahyaoğlu, yaz sezonunda Antalya bölgesinde turistik tesislerin savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecileri çok düşük ücretlerle çalıştırdıklarını söyledi.
Turizm-Staj
Akdeniz Gerçek gazetesinden Deniz Topkaya’nın haberine göre, Yahyaoğlu, turizm sektöründe ucuz iş gücünün hâkim olduğunu belirterek, kalifiye turizm elemanlarının ya işsiz kaldıklarım, ya da işverenin baskısına boyun eğerek ücretlerinde indirim yapılmasını kabul ettiklerini belirtti.
Yahyaoğlu, “Suriyeliler turizm emekçisinin ekmeğiyle oynuyor, kaçak çalışan bu kişilere devlet de göz yumuyor” şeklinde konuştu.
“Stajyer adı altında kaçak işçi getiriyorlar”
Antalya bölgesindeki turistik tesislerde denetimlerin gerektiği gibi yapılmadığını da iddia eden Dev-Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, ” Turizm emekçisinin sorunu sadece Suriyeli mülteciler değil. Turizm işvereni taşeron Ilımalar aracılığıyla Kazakistan ve Türkmenistan gibi ülkelerden 250 dolar maaşla, stajyer adı altında kaçak işçi getiriyor. Bu kişiler çok düşük ücretlerle çalıştırıldıkları gibi, çalışma izinleri yok, sigortaları da yapılmıyor” dedi.
Turistik tesislerin maliyetleri düşürmek amacıyla kaçak işçi çalıştırdıklarını, yıllarını sektöre veren kalifiye turizm işçisine ise baskı uygulayarak ücretlerim indirdiklerini öne süren Yahyaoğlu, kaçak işçi çalıştıran işverenlerin turizmi baltaladığım belirtti.
“Turizm ve otelcilik mezunları işsiz”
Yahyaoğlu, “Bu kabul edilebilir bir durum değil. Yüz binlerce turizm ve otelcilik mezunu genç iş bekliyor. Bu insanlara işverenler iş vermek ve turizmde kaliteyi yükseltmek yerine mülteciler ve turizm ile alakası olmayan insanları istihdam ederek, adeta ırgat çalıştırarak hem ucuz iş gücü sağlıyorlar, hem de hizmette kaliteyi yok ediyorlar. Turizm turizm işçisi ile olur, kaçak işçiler yüzünden açıkta kalan turizm ve otelcilik mezunu arkadaşlarımız mesleklerinin dışında iş yapar hale geldi. Eğer bu durum böyle devam eder ise önümüzde ki süreçle yetişmiş turizm işçisi bulamayacağız. Otelciler o zaman ne yapacaklar bilmiyorum” dedi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir