Sonbahar depresyonu nasıl önlenir?

Sonbahar depresyonu nasıl önlenir?

Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte güneşli günlerin yerini soğuk ve yağmurlu havalar almaya başladı. Sonbahar mevsimi bazı kişilerde birtakım ruhsal sorunlar yaratabiliyor. Peki sonbahar depresyonu nasıl önlenir? İşte bu depresyonla başa çıkabilmeniz için önerilerimiz;
* Günler kısaldıkça ve karardıkça yaşanan gün ışığı eksikliği, kendinizi yorgun ve sıkıntılı hissetmenize sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğunca gündüzleri daha erken kalkıp günden daha fazla yararlanmaya çalışın.
* Yazın bitişiyle, sonbahar esnasında motive olmak güçleşebilir. Bu durumu önleyebilmek için, küçük şeyler hedefleyin; örneğin uzun zamandır ertelediğiniz bir kitabı okuyun.
* Vücut, serotonini triptofan adındaki kimyasaldan üretir ve bu madde, süt ürünleri, balık, muz, soya, badem, fıstık gibi besinlerde doğal olarak bulunur. Bu ürünleri mümkün olduğunca fazla tüketin.
sonbahar_depresyonu_nasil_onlenir
* Bunalmaya başlamadan, günde bir saatlik yürüyüşleri hayatınıza katın. Dengeli beslenmek ve doğru bir uyku düzeni sizi sonbaharın sersemletici havasına karşı hazırlayacaktır.
* Düzenli olarak yapacağınız egzersizler, kış aylarının getirdiği hüzünle baş etmenizi kolaylaştıracaktır.
* Rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarını tercih edin.
* Size heyecan verecek bir hafta sonu gezisi, gece planı veya spor planları sonnbahar mevsiminize renk katacaktır. Kısacası sosyal hayattan uzaklaşmayın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir