Somon balığına lezzet katacak tüyolar!

Somon balığına lezzet katacak tüyolar!

Somon balığı kadar her ortamda pişirmeye uygun pek fazla balık yoktur. Haşlama, buğulama, ızgara, hatta çiğ bile tüketilebilir. Gerek lezzetli olması gerekse sağlıklı olmasından dolayı sık tükettiğimiz bu omega3 deposunu hemen hemen tüm balık marketlerde bulabilmemiz mümkün. Biz de sizlere bu muhteşem balığın lezzetine lezzet katacak bazı tüyolar sunuyoruz;
* Mısır kabukları ıslatılıp mısırla birlikte ızgaraya yerleştirilince somon balığına tatlı ve hafif bir dumansılık kazandırıyor. Bu muhteşem lezzet damak zevkinizi şımartacak.
somon_baligina_lezzet_katacak_tuyolar
* Balığınızı pişirirken üzerine soğan gibi kokulu ve baharatlı malzemeleri yerleştirmek balığa tat vermenin pratik bir yoludur.
* Balığınızda daha fazla tat ve ıslaklık istiyorsanız balığı yağ yerine mayoneze bulayın. Folyoyu derisiyle birlikte kızarttığınız filetoları kızartırken yağlamayın ki filetoları alırken derilerini beraber pişirdiğiniz folyoda bırakarak kolaylıklar alabilesiniz.
* Somonu yağda pişirerek başlayın ve ardından tereyağını eriterek pişirin. Böylelikle, tereyağının yanmasından korkmadan çıtır çıtır bir deriye ve tereyağının sunduğu muhteşem tada sahip olacaksınız.
somon_baligina_lezzet_katacak_tuyolar_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir