Sofraların sihri baharatların dünyasına giriş!

Sofraların sihri baharatların dünyasına giriş!

Bazı bitkilerin kökü, gövdesi ya da kabukları; bazılarının soğanı, çiçeği, yaprağı, tohumu ya da meyvesi kurutularak elde edilen baharatlar, yüzyılların deneyimiyle mutfaklarımızdadır. Sofranın sihri baharatlar diyebiliriz, peki baharatlar hangi yemeğe hangi sihri katıyor dilerseniz hep beraber bakalım.
1. Bir tutamı ile lezzet şöleni yaratan: Biberiye!
Biberiye etçil aromalarda bir baharatlar.Marketlerde bulabileceğimiz gibi, evlerde de saksı içerisinde yetiştirebiliriz. Sabah omletinize, Patatesli yemeklere, çorbalarınıza, farklı soslara ve salataya bir kaç tutam biberiye ekleyerek lezzet bombaları yaratabiliriz.
2. Defne yaprağı deyince aklına sadece balık gelenler!
Hoş kokusu ile mutfaklarımızdan eksik etmememiz gereken defne yaprağı, defne ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Defne, sadece balık değil ,bilinenin aksine tencerede pişen et yemekleriyle de iyi gider. Makarnalar için hazırlanan soslar içinde, domatesli yemeklerde ve sebze yemeklerinde sık sık kullanılmaktadır.
3. Her türlü pasta böreğin baş tacı: Çörek Otu!
Hemen hemen her bölgede yetişen ve hamurlu yiyeceklerde daha sık kullanılır. Öğütülmüş çörek otu olarak bal ya da yoğurt ile de tüketilmektedir.
4. Yemeğe o güzel kokuyu veren tek baharat: Kakule
Asya ülkelerinde yetişen kakule, zencefiller familyasından bir bitki olup tatlımsı bir lezzete sahiptir. Bu yüzden şifalı özelliğinin yanında, yemeklerde ve tatlılarda aroma katması için de tercih edilir. Hatta keklerde, baharatlı ekmeklerde de çay ve kahvede kullanılmasının yanı sıra bazı likör ve şuruplarda kullanılır.
5. Pesto deyince akla ile gelen: Fesleğen!
Bir çok sosun yapımında fesleğeni rahatlıkla kullanabiliriz.Her türlü et yemeğine ekleyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken tek şey, pişme esnasında değil ocaktan aldıktan sonra eklemelisiniz. Çorbalara ve salatalara hoş koku vermesi içinde kullanabilirsiniz.
6. Maydanozgillerden: Kişniş!
Maydanozu andıran yaprakları ve kurutulmuş meyvesiyle baharat olarak kullanılan bir bitkidir.Kişniş limonsu lezzete sahiptir.İzmir köftelerinde, Çerkez tavuğunda, dolmalarda, balık çorbalarında, enginar, kereviz, ve patlıcan yemeklerinde mayonez yapımında kullanılır.
7.Zerdeçal mucizesi!
Zencefilgiller familyasından, boyuna yükselen ve çok yıllık bir bitkidir. Daha topraksı bir renk ve acımsı bir tat vermek için birebirdir.Makarna, hamur işleri ve pirinç pilavı da kullanılır. Kışın soğuk algınlıklarında çaylarda kullanılır. Beşamel soslarından, kereviz salatalarına kadar lezzet katar.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir