Sezon açıldı, 350 bin kişi iş başı yaptı!

Sezon açıldı, 350 bin kişi iş başı yaptı!

2015 Mayıs ayının sonlarına doğru gelirken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ, turizm sektöründe 350 bin kişinin işbaşı yaptığını belirtti.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla Antalya bölgesinde 911 turistik tesiste 469 bin 112 yatak kapasitesi bulunuyor. Yeni sezonda Antalya’nın turizme hazır olduğunu ifade eden yetkililer, geçmiş yıllarda mayıs aylarında başlayan sezonun İran pazarının açılmasıyla nisana kaydığını, mayıs ayından itibaren de dünyanın pek çok ülkesinden grupların Antalya’ya gelmeye başladığını bildirdi.
turizmsezonu
Yabancı dil bilen eleman sıkıntısı
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, AA muhabirine, mart ayından itibaren sezona hazırlanan turistik tesislerin personel alımını büyük ölçüde tamamladığını, yaz sezonunun başladığını söyledi.Önlerini gördükleri sezonlarda eleman alımının çok daha rahat yapıldığını vurgulayan Kızıldağ, “Önümüzü göremediğimiz bu sezon eleman alımında da temkinli davrandık. Otelcilik sektöründe yaklaşık 450-500 bin kişi çalışıyor, çalışanların 3’te 2’si yaz sezonunun bitmesiyle işini kaybediyor. Askıya alınan 3’te 2’lik personeli düşünürsek bu ay itibarıyla en az 350 bin kişinin işbaşı yaptığını söyleyebiliriz” dedi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir