Seyahate çıkmadan önce yaptırmanız gereken aşılar!

Seyahate çıkmadan önce yaptırmanız gereken aşılar!

Yurtdışına yolculuğa çıkacaksınız ilk yapmanız gereken şeylerin başında sağlık kontrolü ve gerekli aşıları yaptırmak geliyor. Her bölgenin kendine has hastalıkları olduğundan gideceğiniz yeri araştırıp yaptırmanız gereken aşıları ihmal etmemelisiniz.
*Tifo:
Hijyenin olmadığı bölgelere yolculuk yapmadan önce mutlaka yapılması gereken aşılardan biride tifo’dur. Kuzey ve Batı Afrika, Asya’nın güneyi, Orta ve Güney Amerika ve Ortadoğu’da tifo’ya yakalanma riskiniz oldukça yüksek. Aşı tipine göre değişmekle birlikte seyahatten 1-2 hafta önce aşıların tamamlanmış olması gerekmektedir.
*Meningokok:
Menenjit hastalığının en ağırı için uygulanan aşıdır. Bazı ülkeler tarafından hac dönüşünde istenen aşı Arabistan tarafından Hac ve umre döneminde Mekke ve Medine’yi ziyaret edeceklerden isteniyor. Oldukça kalabalık bir ortama girecek olan hacı adaylarının, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamaları için bu aşıyı yaptırmaları şart.
seyahate_cikmadan_once_yaptirmamiz_gereken_asilar_
*Difteri:
Halk arasında kuşpalazı dedikleri solunum yolu difterisi son derece önemlidir ve ani ölümlere neden olabilir. Nereye giderseniz gidin yaptırmanız gereken difteri toksoit aşısı bilinen en güvenilir aşılardan biridir.
*Hepatit A:
Özellikle yolculuklardaki ishalin ardından ortaya çıkan hastalığa yakalanan kişi haftalarca yataktan çıkamaz. En bilinen Hepatit A aşısı Havrix, yapıldıktan sonra en az 10 yıl koruma sağlar. Orta veya Güney Amerika ülkeleri, Karayipler, Meksika, Japonya hariç Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerine gidecekseniz bu aşıyı yaptırmanız şart.
seyahate_cikmadan_once_yaptirmamiz_gereken_asilar_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Tatil Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir