Selangor – Malezya

Selangor – Malezya

Ülkenin en zengin ve gelişmiş eyaletlerinden biri olan Selan-gor çok gizli hazineler ile doludur. ‘Malezya’nın Geçidi’ olarak bilinen, ülkenin ana havaalanı, Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı’na (KLIA), ve ülkenin ana limanı, Port Klang’a ev sahipliği yapmaktadır. Petaling Jaya, Subang Jaya, Bandar Sunway ve Klang gibi bir dizi iyi gelişmiş ilçelerden oluşan Selangor görülecek veya pılacak çok şey sunar.
SULTAN SALAHUDDIN ABDUL AZIZ ŞAH CAMİİ
mosgue Aynı zamanda ‘Mavi Camii’ olarak da bilinen, Sultan Abdul Aziz Şah Camii’nin ön cephesi onun zarif yapısını keşfetmek için ziyaretçileri çağırıyor. Yerden 110 metre yükselen ve 50 metre genişliğinde olan caminin, kendine özgü mavi kubbesinin Güneydoğu Asya’nın en büyüğü olduğu söyleniyor.
Geleneksel Malay tasarım öğeleri caminin iç tasarımına hâkimken, karmaşık İslam hat sanatı, kubbe ve ana ibadet alanını süslemektedir. Ziyaretçilerin camiye girerken uygun bir şekilde örtünmeleri tavsiye edilir.
ATEŞBÖCEĞİ PARKLARI
Kuala Selangor
Kuala Selangor’da bulunan Kampung Kuantan ve Kampung Bukit Belimbing, ateşböceği kolonilerinin, geceleri bir nehrin iki kıyısını bir ışık senfonisi ile aydınlattığı dünyanın sayılı yerlerinden biridir.
Ateşböceklerinin ürettiği ışığa “soğuk ışık” denmektedir. Çünkü bu ışık hiç ısı vermez. Ateşböcekleri bu ışığı iletişim kurmak için kullanırlar.
FRIM (MALEZYA ORMAN ARASTIRMA ENSTITÜSÜ)
Kepong
FRIM geniş doğa koruma alanında 15,000’den fazla bitki türü bulunmaktadır. Dünya üzerinde insan eliyle oluşturulan en büyük orman koruma alanı olan bu yer 2010 yılında Milli Miras Alanı ilan edilmiştir. 30 metre yüksekliğindeki asma köprüden, orman ve çevresinin güzel görüntülerini görebilirsiniz. FRIM, ender görülen “crown shyness” doğa olayına şahit olabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Bu doğa olayında ağaç gövdeleri birbirini etkilemeyecek şekilde büyür.
I-CITY
Shah Alam
ı-city Dijital Işıklar Şehri olarak adlandırılan I-City, Malezya’nın ilk ışık görüntüsü sunan noktasıdır. LED teknolojisinin son ürünlerinin kullanıldığı şovlar, bu muhteşem dijital harikalar diyarında rengarenk dört mevsim parklar, güzel heykeller, lambalar, gösteriler, gece pazarları ve ülkenin en büyük kar parkı olan SnoWalk alanını barındırmaktadır. Son model Kore teknolojisi ile arıtılmış filtre sudan yapılan SnoWalk’taki kar, kış ortamını çok özel kar yağışı tecrübesi ile insanlara sunarken insan kullanımına tamamen uygundur.
SULTAN ABDUL AZIZ KRALIYET GALERISI
Klang
Selangor’un son Sultanı Salahuddin Abdul Aziz Shah anısına yapılan Sultan Abdul Aziz Kraliyet Galerisi Malezya’nın 11. Kral’ının yaşamından kesitler sunmaktadır. Sergide Kraliyet eşyaları, hediyeler ve kraliyet mücevherlerinin kopyaları bulunmaktadır.
ALIŞVERİŞ
Selangor ülkede alışveriş merkezlerinin en yoğun olduğu yerdir. Ayrıca birçok alışveriş merkezi tek bir çatı altında perakende ve bir dizi eğlence seçeneklerini bulabileceğniz ‘yaşam merkezi’ kavramını benimsemiş alışveriş merkezleridir. Utama, Sunway Piramit ve Subang Parade gibi, birbirlerinden farklı tarzlarda alışveriş merkezleri farklı seçenekler sunar. The Curve ve Amcorp Mall gibi haftasonu bitpazarları bol pazarlıklı birçok alternatif sunan farklı türlerde seçenekler sunan alışveriş alternatifleri oluştururlar.
YİYECEK
Selangor dünya mutfağından yerel yemeklere, mütevazı işportacı tezgahlarından lüks beş yıldızlı restoranlara, her türlü yemek alternatifine sahiptir. Gıda söz konusu olduğunda, bu bölgedeki en popüler tat belki de Satay Kajang’dır. Kajang ilçesinden çıkma, ince bambu çubuklarında şiş olarak kömür ızgara közünde yapılan et yemeğine Satay Kayang denir. Kuala Selangor ve Port Klang size denizden günlük taze avlanmış, kendi seçiminizi yapabileceğiniz birçok iyi balık restoranı sunmaktadır.
ETKİNLİK VE EĞLENCE
Selangor yıl boyunca birçok heyecan verici uluslararası ve yerel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Thaipusam kutlaması buna bir örnektir. Binlerce insan her sene “kavadi” taşıyıcılarının renkli dini ritüellerini izlemeye gelirler.
Hızlı ve heycanlı hayranları Formula One Grand Prix ve Moto GP gibi Sepang International Circuitde gerçekleşen dünyanın en büyük motor spor etkinliklerine şahit olma şansısını kaçırmamalıdır. Jugra antik kenti, aynı zamanda yamaç paraşütü için popüler bir mekandır ve her yıl Bukit Jugra kasabası Jugra Uluslararası Yamaç Paraşütü Yanşmasrna ev sahipliği yapar.
Eyalet ayrıca çocuklar ve içinizdeki çocuk için bir dizi tema parkına sahiptir. Sunway Lagoon, tüm aile için Extreme Park ve Islak Dünya Su Parkı eğlenceli saatleri garanti etmektedir. Tutkulu golfçüler eyaletin en önemli golf sahalarından birinde vuruşlarını denerken, The Royal Selangor Yat Klubü, etkinlikler ve yelken meraklılar’ için imkanlar sunmaktadır.
KONAKLAMA
Ister beş yıldızlı isterse düşük bütçeli otellerden olsun, Selangor’da her türlü konaklama hizmeti bulabilirsiniz. Bu konaklamaların çoğu konforu ve rahatlığı bir arada sağlayan, alışveriş merkezleri yakınında ve şehir merkezlerinde yer almaktadır. Selangor’da Kampong (Köy) yaşam tarzının otantik deneyimini köylerde kalarak ziyaretçilere sağlayan en az 15 aile evi vardır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir