Sel basınca, yükselip su almayan evler!

Sel basınca, yükselip su almayan evler!

Birleşik Krallık‘ta bazı bölgeler sel riski sebebi ile imara kapalıdır. Fakat her gün artan ev fiyatları, artan nüfus ve arsa bulma zorluğu göz önünde bulundurulunca, değişik çözümler getirmek için Larkfleet Group, Elevator House(yükselen ev) projesini başlattı.

670x210cift-fotosel_gelince_yukselen_evler

Sıradan 3 odalı müstakil İngiliz evlerine benzeyen evler, sel uyarısı yapıldığında yerden 1.5 metre yükseliyor. Ortalama 65 ton olan bu evler, bir motor bir dişli kutusu ve kadran milleri ile yerden yükseltiliyor. Sel tehlikesi durumunda evdekilerin başka bir yere nakledilmesi önerilirken, evin çatısındaki güneş panelleri elektrik üretiyor ve esnek borular sayesinde su ve kanalizasyon giderleri zarar görmüyor.

670x210cift-fotosel_gelince-yukselen_evler

Sel olduğunda evi havaya kaldırmak işe yarıyor fakat selin ne getireceği belli olmuyor. Bu yüzden sel felaketini atlattıktan sonra evin altının temizlenmesi gerekiyor. Selin sürüklediği taşlar veya sisteme zarar verebilecek parçalar özenle temizlenmeli! 2017‘de hizmete girecek olan evler, ilk 5 yılında test edilecek. Modüler çelik yapılı evlerin isteğe göre sökülüp tekrar monte edilmesi de farklı bir ayrıcalık!

 

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir