Şanlıurfa tatilinde görülecek yerler!

Şanlıurfa tatilinde görülecek yerler!

Kurtuluş savaşında büyük direnişle milli güce milli iradeye en büyük desteği sağlayan Urfa, şanlı ünvanınıda bu sebepten almıştır. Şanlıurfa birçoğunuzun bildiği gibi peygamberler şehri olarak ta anılmaktadır. Şanlıurfa tatilinde görülecek yerlerden bahsetmeden önce bilinmesi gerekir ki, Şanlıurfa’da tarihi ve doğal güzellikler çok fazladır ve çeşitlidir ki ayrı bir medeniyetler beşiğinde tatil yapacaksınız. Türkiye’de en çok arkeolojik kazı yapılan il olarak en başta gelen Şanlıurfa, kent merkezi ve iki ilçe sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmış. Yani Urfaya geldiğiniz andan itibaren aslında bir açık hava müzesine gelmiş oluyorsunuz.
urfa
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi eser sayısı ve niteliğiyle dünyanın sayılı müzelerinden biri, çok zengin bir müze, mutlaka görülmeli. Urfa Kalesi ve Halil-ür Rahman Gölü (daha bilinen adıyla Balıklı Göl), Tarihi Urfa Sokakları, Urfa Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Fırfırlı Camii, Selahattin Eyyübi Camii, Cevahir Konuk Evi, Halepli Bahçe Mozaikleri, Halil’ür Rahman Gölü (Balıklı göl), Ayn Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, Mevlid-i Halil Mağarası (Hz. İbrahim’in Doğduğu Makam), Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarı, Gümrük Hanı, Hüseyniye Çarşıları (Bakırcılar Çarşısı), Dabakhane, Meclis Evi, Mevlevihane Camii, 58 Meydanı, Reji Kilisesi, Nimetullah Camii, Yorgancı Sokak, Yıldız Sarayı, Ulu Camii, Güzel Sanatlar Galerisi, Kültür Bahçesi, Göbekli Tepe Şanlıurfa’da gezilecek yerler arasında.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir