Renklerin ruhsal etkileri

Renklerin ruhsal etkileri

Renkler hayatımızın olmazsa olmazı. Hayatımızın her alanında, giydiğimiz kıyafete kadar renkler bir parçamız. Peki renklerin ruhsal halimize etkileri neler? Renkler psikolojik durumumuza etki ediyor mu? Bu renkli yazımızda öğrenebilirsiniz.

1- Beyaz: Temizliği, saflığı, masumiyeti ve başlangıcı simgeler. Bu nedenle laboratuvar teknisyenleri, gelinler ve sağlık çalışanları (doktorlar, hemşireler) beyaz giyerler. Ayrıca beyaz, istikrarın, asaletin ve devamlılığın rengidir.Beyaz, insanlara huzur veren bir renktir. Beyaz renk ışığı yansıttığı için bulunduğu yerleri ferah ve geniş gösterir. Ayrıca her türlü renge uyar. Fakat çok fazla kullanıldığında soğuk bir atmosfer yaratır.

beyaz_renk

2- Sarı : İyimserliği, güveni, saygıyı, samimiyeti, ruhsal gelişimi, yaratıcılığı simgeler. Sarı, güçlü bir uyarıcı rengidir. Dünya’mızın enerji kaynağı olan Güneş’in sarı rengi de yazı ve sıcağı temsil eder. İnsanlara mutluluk veren çok dikkat çekici bir renktir. Fakat bazı kaynak bilgilerine göre insanlar sarının hakim olduğu alanlarda daha çabuk sinirlenip, daha kolay ağlayabiliyor. Sarı iki etkiyi de uyandırabilen bir renk. Hem canlılığı, hem de hüznü anlatabilir. Bu nedenle çalışma yerlerinde sarı rengin yoğunluğunun az olmasına dikkat edilir. Sarı renk ayrıca kıskançlığın ve ihanetin rengi olarak da bilinir.

sari_renk

3- Kırmızı: Aşkı, öfkeyi, arzuyu, heyecanı ve tehlikeyi simgeler. Kırmızı çok dikkat çeken, çok sık kullanılan ve duygusal yoğunluğu arttıran bir renktir. İnsan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici ve bir etkisi vardır.Kırmızı, iştah açan bir renktir. Bu yüzden gıda sektörünün oldukça fazla kullandıkları bir renktir. Kırmızı renk, kan basıncını hızlandırır. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Çünkü insanlar bu objeleri hemen farkedecektir. Kendini kontrol etmekte zorluk çekenler kırmızı renkten uzak durmalıdır, çünkü kırmızı renk insanları çabuk karar almaya iter. Kırmızı, iktidarın, gücün rengidir.

kirmizi_renk

4- Mavi: Mavi, sonsuzluğun, barışın, aklın, özgürlüğün rengidir. İnsanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Mavi, dünyanın favori rengidir. Kan akışını yavaşlattığından dolayı tansiyonu düşürür. Nazar boncuğu bu yüzden mavi taşlıdır. Otoriteyi, sakinliği, huzuru ifade eder. Mavi renk iştahı azaltır bu yüzden de gıda firmalarında pek kullanılmayan bir renktir. Mavi renk, çok uzaktan bakılsa bile farkedilen bir renktir. Bazı ülkelerde intiharları azaltmak için mavinin sakinleştirici etkisinden dolayı köprü korkulukları mavidir.

mavi_renk

5- Yeşil: Güvenin, yaratıcılığın, huzurun, paylaşımın, cömertliğin rengidir. Ağaçları, doğayı anımsattığından dolayı rahatlatıcı bir etkisi vardır. Dinlendirici bir renk olmasından dolayı hastanelerde yeşil renk tercih edilir. Yeşil renge uzun süre baktığınız da gözdeki iki hücreniz ölüyor, başka yöne baktığınız takdirde kısa süreliğine hiçbir rengi algılayamama durumu yaşarsınız. Ayrıca yeşil renk dinlendirici özelliğinden dolayı insanlara tembellik hissi verir.

yesil_renk

6- Mor: Lüksün, asaletin, zenginliğin rengidir. Mor renk, içinizdeki korkuları dışa vurur. Mor renge düşkün insanların daha hassas ve kırılgan yapıda oldukları gözlemlenmiştir. Ruhsal dünyanın rengi olan mor, hayal gücünü arttırır. Bu yüzden de sanatın rengidir. Mor renkte hüzünlü bir taraf vardır bu yüzden de Çinliler’in matem rengidir.

mor_renk

7- Gri: Hareketsizliğin, yavaşlığın, alçak gönüllüğünün ve ciddiyetin rengidir. Genel olarak sıkıcı ve yoğun enerji yaydığından dolayı karamsarlığı temsil eder. Genelde fon rengi olarak kullanılır. Diplomatik ve ağır bir renktir bu yüzden devlet kurumlarında bu renk sıkça tercih edilir. Bunaltıcı etkisinden dolayı fazla tercih edilmeyen bir renktir.

gri_renk

8- Pembe: Saflığın, sevimliliğin, kız çocuklarının, hayallerin rengidir. Pembe renk insanların kalplerini yumuşatan , sakinleştiren bir renktir. Kız çocukların odaları çoğunlukla pembe renktedir. Kişiler üzerinde olumlu duygular oluşturur. Çekingen ve duygusal insanların çok fazla tercih ettiği bir renktir.

pembe_renk

9- Kahverengi: İhtiyarlığı, sadeliği, doğallığı ve hareketsizliği simgeler. Yaşlı kesimi temsil ettiği için gençler tarafından pek tercih edilmez. Fazla dikkat çekmeyen bir renktir. Rahat bir renk olduğu için resmi yerlerde bu renkten kaçınılır. Kahverengi samimiyetin rengidir bu yüzden de ev dekorasyonlarında kullanılabilir.

kahverengi

10- Siyah: Hırsı, gücü, ağırbaşlılığı, karanlığı ve tutkuyu temsil eder. Bizde matemin simgesi olan siyah renk, Japonya’da mutluluğun rengidir. Siyah aynı zaman da konsantreyi sağlayan bir renktir. Einstein, işine konsantre olmak için gün ışığı olmayan bir odaya girer, perdelerini siyah renk tercih edermiş. Ve böyle düşünürmüş. Siyah renk insanlarda acıyı nitelendirdiğinden depresyonu çağrıştırır.

siyah_renk

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir