QM AWARDS 2017, POYD Gala Gecesi’nde sahiplerini buldu!

QM AWARDS 2017, POYD Gala Gecesi’nde sahiplerini buldu!

Turizm sektöründe kalitenin önemini vurgulamak amacıyla GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ tarafından 2010 yılında başlatılan ve Türkiye’nin en geniş tabanlı turizm ödülü Quality Management QM AWARDS 2017 ÖDÜLLERİ’nin 8.si, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) 22 Aralık 2017 tarihinde Limak Hotels Lara’da gerçekleşen geleneksel sezon galasında sahiplerine takdim edildi. Gecede Hülya Orhan ve orkestrası canlı performansı ile sahne aldı.
10 DALDA 45 FARKLI KATEGORİ DE ÖDÜL
10 Dalda 45 farklı kategoride turizmin en iyilerinin seçildiği QM AWARDS 2017 Ödülleri, 22 Kasım – 20 Aralık 2017 tarihleri arasında yaklaşık 57.666 bin turizm profesyonelinin katıldığı iki aşamalı oylamanın ardından finalize edilerek belirlendi.

TÜRK TURİZMİNİN EN KAPSAMLI ÖDÜL TÖRENİ
QM ödülleri, turizmde ‘Kaliteyi Yönetmenin’ önemini vurgulamak amacıyla GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nce düzenlenen Türk Turizminin en kapsamlı ödül törenidir.
“Quality Management AWARDS“ ; Kalite Yönetim Ödülleri, Türkiye’nin Turizm profesyonellerini, yatırım ve yatırımcılarını, bölge, tur operatörü, acente, taşeron, kişi, kurum ve özel teşebbüsleri takdir ve teşvik etmek amacıyla Türk Turizmine hizmet etmekte.
QM, markalaşma sürecini tamamlayan ve sürdürülebilir bir yönetim tarzını benimsemiş, Türkiye’yi başarı ile temsil eden, ülkesine ve sektörüne katma değer sağlamayı sürdüren ve bunu ilke haline getirmiş olan tüm sektör paydaşlarını rol model olarak sektörün değerlendirmesine sunmaktadır.
Gm Turizm ve Yönetim Dergisi olarak 2010 yılında başlatılan ve her yıl yeni bir motto ile farkındalık yaratmayı ve turizm endüstrisinin mükemmeliyetçi ruhunu uyandırmada öncü olmayı kendine görev edinen ödül töreni QM ; bu yıl da en iyileri ödüllendirerek turizm endüstrisi paydaşlarını ve sektöre hizmet veren kurumsal şirketleri ödül gecesi vasıtasıyla bir araya getirerek birlik ve beraberliğin getirdiği gücü pekiştirmektedir.. İnanıyoruz ki, QM bu sinerjisi ile organizasyonu uluslararası arenaya taşımaya çok yakın.

BU YIL Kİ MOTTOMUZ “BE THE BEST”
En iyiyi hedeflemek günümüzde kişi ve kurumlar için zorunluluktur. Markanız, ilişkileriniz, tavrınız ve tarzınız en üst noktaya gelişimi hedeflemek zorunda. Çünkü karşınızda sürekli gelişen ve değişen bir dünya var. Qm’de bu yıl “Be The Best” mottosuyla bunu vurgulamak istedik.
İKİ AŞAMALI OYLAMA SİSTEMİ İLE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULUYOR
Her yıl Kasım – Aralık aylarında www.qmawards.com ve www.gmdergi.com siteleri üzerinden oylama ile başlayan ve aralık ayı içerisinde gerçekleşen “Quality Management” ödülleri, iki aşamalı sistemden oluşuyor.
İlk aşamada genel adaylar kamuoyuna sunuluyor, adayların aldığı oylara göre belirlenmiş nihai liste tekrar oylanıyor. Yaklaşık 60 bin Turizm endüstrisi profesyonelinin, çalışanlarının, üyelerinin ve yatırımcılarının katılımıyla gerçekleştirilen QM oylaması; turizm endüstrisine e-posta, www.qmawards.com ve www.gmdergi.com online sitelerimiz üzerinde yer alan oylama linki ile ulaştırılıyor. Oylamalar sonucunda oluşan nihai adaylar, POYD Yönetim Kurulu’nca son bir değerlendirmeden geçerek kazananlar belirleniyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir