Prag’i 4 gün de keşfedin!

Prag’i 4 gün de keşfedin!

Prag her zaman moda olacak bir yer. Uzun bir süredir turistik haritada rota olan bu şehir, kalabalık mimari görünümünün aksine düzenli bir şehir yerleşkesine sahiptir. Prag zengin bir tarihe, geniş parklar, Vegas tarzı gece hayatı ve romantizm birleştiğinde muhteşem, iyi korunmuş ortaçağ şehridir. Ama kentin özünde tarihi anlamda muhteşem olan bir o kadarda klişe şeyler ; Arnavut kaldırımlı sokakları, şirin Ortaçağ evleri, inanılmaz çekici kılıyor.

Birçok turisti şehrin büyüsüne hayran bırakan bir yer olduğundan, gitmek isteyenler için ve şehirde neler var hadi 4 gün de keşfedelim!

prag5(ÇiftFoto)

1.Gün  : Ücretsiz yürüyüş turları …

Yeni bir şehre kendinizi yönlendirmek ve şehrin tarihini öğrenmek, önemli noktalar hakkında bilgiler edinmek adına çok değerli bir zaman dilimi olacak. Prag’da ücretsiz yürüyüş turları hakkında karşınıza bol seçenekler gelecek. Tüm tur şirketleri saat 10:00 da Old Town Square astronomik saatin yanında turistleri toplayacak ve yaklaşık üç saat sürecek bir rehber eşliğinde gezintiye çıkaracak. Onlar Eski Şehir Meydanı, Charles Köprüsü, Prag Kalesi, Yahudi Mahallesi, ve daha fazlası gibi ana noktalara sizlerle birlikte yol alacaktır.

Tatiluzmani.tv olarak size önerebileceğimiz en iyi firmalardan birisi New Europe . Onlar Avrupa’da ücretsiz turlar organize eden,tarihsel anlamda da kaliteli rehberleri ile sizlere iyimser bir şekilde bilgi eğiliminde olacaklardır.

2.Gün  : Şehrin önemli noktalarına bir gezinti yapın

OldTownMeydanı : Turistler, aileler, öğrenciler… Herkesin uğrak noktası olan kentin önemli noktalarından birisi  OldTown Meydanı. Burada bulunan banklardan birine oturup etrafı gözlemlerken bir sandviç yemenin keyfini çıkarın! Meydanda yer yer İskoç müzisyenlere ayrıca yetenekli müzisyenlerin şarkılarına kulak verebilirsiniz.

prag4(ÇiftFoto)

Astronomik Saat: Prag’ın en sihirli cazibelerinden birisi! İnsanlar gün boyu 09:00’dan 21:00’a kadar, Astronomik saat kulesinin önünde her saat başı toplanarak bu eşsiz tarihi ve sanatsal yapıyı izlerler. Ölüm figüründe çalan çan, sonrasında 12 Havari yukarıda belirir. Saatin detayları ve sanat yapıtı Avrupa’nın en güzel saatleri arasında yerini almaktadır.

Kiliseleri ziyaret – Tyn ve Aziz Nicholas kiliselerine ulaşmak çok kolay. Aziz Nicholas tüm gün açıktır, ancak Tyn, sadece sabahları ve öğle saatlerinde açıktır.

Mezarlıkları Keşfet – OldTownmeydanı altında, keşfetmeye değer bir dizi mezarlıklar bulacaksınız. Bunlar meydanda olması için kullanılan ortaçağ evlerin ilk seviyesiydi. Şimdi, onlar için ortaçağ yaşamını daha yakından bir turizm ofisi aracılığı ile mezarlığı giriş yaparak görebilirsiniz.

prag3(ÇiftFoto)

Yahudi Mahallesi keşfedin – Tarihi Yahudi Mahallesi Prag’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. O alankayıp Yahudi ırkından bir müze yapılmış. Şimdi, bölgedeki müzeler, sinagoglar, ve tarihi mezarlık Avrupa’nın en büyük Yahudi toplumlarına ait.

Letenskesady keşfi – Yahudi Mahallesinde bulunan nehir kenarındaki parkta, çeşitli yürüyüş parkurları, kafe, ve şehrin geniş manzarasını izleyebileceğiniz noktalara sahiptir. Cityscape boyama sanatının icrasını görebilirsiniz.. Güzel bahçeleri ve Prag Kalesi’nin arka görünümleri için Chotkovysady geçilir. Samimi bir romantik yürüyüş yapmak istiyorsanız, bu tenha sessiz yolları tercih edebilirsiniz.

Bir yeraltı Prag turu atın – Prag Underground Tours şehir merkezinde ortaçağ evlerin bir yeraltı turu bulunmaktadır… Orada Prag’da birçok mezarlıklar ve bu tür, kısa olsa da, ortaçağ Prag hakkında detaylı geçmişi öğrenebilirsiniz.

 prag2(ÇiftFoto)

3.Gün  : Kutna Hora için bir günlük gezi

Kutna Hora ortaçağ Bohemia gümüş madenciliği için önemli bir merkezdir. Bu Prag’ın zengin krallarını tutmak tarih sahnesinde tutması için yardımcı oldu. Şimdi şehir 40,000-70,000 kemiklerin içinde bulunduğu ürpertici kilise olan SedlecOssuary ünlüdür. Yaklaşık 15 dakika süren yolculuk ardından, muhteşem ortaçağ kiliseleri, iyi korunmuş sokaklarda ve büyük bir kent meydanı dahil olmak üzere KutnaHora’ya ulaşabilirsiniz. Burası Prag gibi kalabalık olmayan fakat onun kadar tarih barındıran küçük ve sakin bir kasaba.

4.Gün

Vysehrad keşfi

Prag Kalesinde bulunanVysehrad tarihi anıtkentin güney kesiminde bulunmaktadır, Aynı zamanda Prag krallarının orijinal kalelerinden biriydi. Bu 10. yüzyılda inşa edilmiştir ve Prag’ın en eski ayakta kalan bina, St Martin Rotunda bu anıtın içerisindedir. Prag ve tarihi hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı anıta nedense çok az turist ziyaret etmektedir. Ayrıca Vatikan şehrine güzel bir manzara sunmaktadır.

Geri dönerken nehir boyunca yürüyün – Kaleden geri şehir merkezine doğru ilerlerken nehir boyunca güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Durup dinlenebileceğiniz veya kitap okuyabileceğiniz bir bank ya da yürüyüş, bisiklet yolları nehir boyunca bulunmaktadır.Şehir merkezine yaklaşık 20 dakika kadar uzaklıkta olmasına rağmen, buralarda çoğunlukla yerli vardır.

prag1(ÇiftFoto)

Powder Kulesi ziyaret –  Geri  dönüş yolunda bu ortaçağ kulesiyle karışılacaksınız. Bu tarihi yapı 1475 yılında barut depolamak için yapılan bir binayken şimdilerde heykellerle süslenmiş muhteşem bir mimariye sahiptir.

Prag çarpıcı bir şehirdir. Dolambaçlı sokakları gezerken, değişik restoranlar, marketler ve kiliseler bulabileceksiniz. Şehrin her köşesinde dinlenmek için bile oturduğunuzda izleyebileceğiniz bir tarih yuvası. Prag’danemin olun mutlu bir şekilde döneceksiniz…

paris2(çift foto)

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir