Pinokyo’dan ilham alınıp kurulan pinokyo oyuncak müzesi!

Pinokyo’dan ilham alınıp kurulan pinokyo oyuncak müzesi!

Seul’da açılan “Pino Familia” müzesi görenleri oldukça etkiliyor. Bu müze, bir Pinokyo oyuncakları koleksiyoncusuna ait. İlginç nokta ise müzenin mimarlık şirketi olan Moon Hoon firmasının kendi binasını da Pinokyo’nun yalan söylediğinde uzayan burnu ile şekillendirmiş olması. Üstelik bununla da sınırlı kalmayıp şekil olmaktan öte burun aynı zamanda misafirlere su şölenide sunmakta. Devasa büyüklükte olan Pinokyo oyuncakları ile donatılmış müze bahçesini tamamen çevreleyen binaların dış yüzeyi metalik olup, üç ayrı konseptten meydana gelmiş. Binaların ortasında tren vagonlarının hareket etmekte olduğu büyük bir bahçeye sahip olan müzeye ait ilk bina ise koleksiyoncunun ünlü masal kahramanı Pinokyo’ya ait oyuncaklarının sergilendiği alan.

İkinci binaysa masalda yer alan diğer kahramanların oyuncuklarının sunulduğu binadır. Üçüncü bina ise içinde bir hediyelik eşya dükkânı, bir kafeterya ve dinlenme ile etkinlik salonu barındırmakta. Binaların isimleri masala hakim olan kişilere yabancı gelmeyecektir: Dalga ve Balina, Balina Hikayesi ve Burun Çeşmesi. Balina Hikayesi binası konser salonu oditoryumu ve filmlerin gösterimlerinin yapılabileceği özel bir donanıma da mevcut. İkinci binayı özellikle mecazi içerikleri baz alarak inşa ettiklerini açıklayan mimarlık ofisi “Devasa bir balina gibi bu bina da oldukça ihtişamlı ve büyük yapılandırıldı” beyanında bulundu.

Son binanın ise iki yanında platformlar bulunuyor ve bu platformlar kulak şeklini andırıyor. Burun kısmı ise Pinokyo’nun meşhur burnu ile uyum içindeyken, müzenin iç bahçesine su fışkırtıyor. İkinci katta yer alan izleme terası ile müze binaların hemen yakınında bulunan orman ve müzeye ait bahçedeki kafeye seyir imkanı sağlamış.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir