Pasaporta telefon işletme nasıl yapılır?

Pasaporta telefon işletme nasıl yapılır?

Ülkemizde elektronik aletler başta olmak üzere hayatın birçok alanında uygulanan dolaylı vergiler, tüketici kitleyi yeni çözümler üretmeye yönlendiriyor. Yurt dışına seyahat imkanlarının artmasıyla paralel olarak yabancı ülkeden cep telefonu getirmek de basitleşti. Elektronik ve cep telefonunda düşük vergi dilimine sahip olan ülkeleri ziyaret eden vatandaşlar ülkemize oranla çok daha makul fiyatlara cep telefonu satın alabiliyor. Yurt dışından getirilen cep telefonunun ülkemizde kullanılabilmesi için kayıt edilmesi yasal olarak zorunlu. Sanılanın aksine kayıt süreci o kadar da zor değil. Basit adımları takip ederek kısa sürede kayıt işlemini halledebilirsiniz.
1. Pasaporta telefon kaydı: Pasaport telefon kaydı yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan birincil belge. Yurt dışına çıkış yapıldığını belgeleyen pasaportun yanı sıra kimlikle çıkış yapılan Gürcistan ve KKTC seyahatleri de telefon kaydı yapabilmek için yeterli. E-devlet sistemi üzerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yurt dışı giriş-çıkış sorgulama ekranında giriş-çıkışınızın tespit edilmesi gerekiyor.
2. Pasaporta telefon işletme süresi: Pasaporta telefon işletme süresi, yurt dışından Türkiye’ye girişin gerçekleştirildiği tarihten itibaren 120 günü kapsıyor. Ülkeye adımınızı atıp, pasaportunuza giriş damgası basıldığı andan itibaren 120 gün içinde telefon kaydınızı tamamlamanız gerekiyor. Aksi halde cihazınızı kaydedemiyorsunuz.

3. Telefon kaydı ücreti: Telefon kaydı yaptırmayı isteyenler 2016 yılı süresince devletin belirlediği 138,80 TL ücreti vergi dairelerine, internet vergi dairesi sayfasına ya da anlaşmalı banka şubelerine (Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası) yatırabiliyor. Ücret ödemesi pasaport sahibinin TC kimlik numarasına göre yapılıyor. Ödeme yapılırken ad-soyad, TC kimlik numarası, kayıt edilmek istenen telefonun IMEI numarası gerekiyor.
4. E-devlet ile telefon kaydı: Temmuz 2014 tarihinden bu güne ülke dışından telefon getiren herkes e-devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırmak zorunda. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancılar GSM operatörlerinin abone merkezlerinden kayıt yaptırabiliyor. E-devlet şifresini kullanarak giriş yaptığınız sistemde ‘IMEI Kayıt’ menüsü üzerinden kaydınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıt sırasında IMEI numarası, telefon numarası, pasaport numarası ve Türkiye’ye giriş tarihi gibi bilgiler doldurulmak zorunda. IMEI numarası sorgulanması için telefonunuzun arama menüsüne *#06# yazmanız yeterli.
5. Yurt dışından kaç telefon getirilebiliyor: Her Türk vatandaşı Türkiye dışından 2 yılda bir cep telefonu getirip kaydedebiliyor. 2 yılın hesaplama süresi ise kayıt gününe göre değil, takvim yılı hesabına göre. Örneğin 2015 yılının Ocak ayında da Aralık ayında da telefon kaydı yapsanız yıl hesaplaması anlamında herhangi bir değişiklik olmuyor. Bir sonraki kayıt hakkınız 2017 yılının Ocak ayında başlıyor. Önceden almış olduğunuz ya da başkasına getirttiğiniz telefonu son 4 ay içerisinde yurtdışından gelen birinin pasaportuna da işletebilirsiniz. Yurt dışı telefonların kayıt ettirilmesi, sistemin yerleşmesi nedeniyle oldukça kolay.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir