Pasaport nasıl alınır?

Pasaport nasıl alınır?

Pasaport; yabancı bir ülkeye iş, turistik yada sağlık amaçlı gitmek isteyenlerin İngilizce veya başka bir yabancı dilde hazırlanmış olan ve sahibinin kimlik bilgilerini taşıyan uluslararası bir kimlik belgesidir. Türkiye sınırları dışında herhangi bir yere gitmek için ilk sahip olmanız gereken şey bir pasaporttur. Peki, Pasaport nasıl alınır?
İlk önce sıradan bir vatandaşın alabileceği pasaport çeşidi olan bordo renkli pasaportu alabilmek için https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesine girerek başvuru randevusu almalısınız. Randevunuzu aldıktan sonra ise bir takım evrakları toparlayarak Emniyet Genel Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Toplamanız gereken evraklar ise şunlar;
*Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (üzerinde TC kimlik numarası yazması şart)
*2 adet biyometrik fotoğraf
*Daha önceden almış olduğunuz bir pasaport varsa, bu pasaportun aslı
*Bankaya yatıracağınız pasaport harç ve defter bedelinin makbuzu
bordo_pasaport_nasil_alinir
Ne kadar süre geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmak istiyorsanız ona göre bir ücret ödemeniz gerekli. Alacağınız pasaportun süresi minimum 6 ay olmakla birlikte 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve 10 yıl olabiliyor. Bu pasaportlar için ödemeniz gereken toplam defter ve harç miktarlarını şöyle belirtebiliriz;
6 ay: 188 Türk Lirası
1 yıl: 237 Türk Lirası
2 yıl: 335 Türk Lirası
3 yıl: 441 Türk Lirası
4 yıl: 587 Türk Lirası
10 yıl: 587 Türk Lirası
Başvuru süresinden yaklaşık bir hafta sonra kargoya verilen pasaportun size ulaşma süresi de ortalama 3 gün olacaktır. Dolayısıyla pasaportun size ulaşma süresini başvurunuzdan sonraki 10 iş günü olarak hesaplayabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir