Paris’te tasarruf için 10 ipucu!

Paris’te tasarruf için 10 ipucu!

Paris’te tasarruf için 10 ipucu!

Arnavut kaldırımlı sokakları ve yol boyunca dizilmiş sokak lambalarının altında, tarihi mimarisi, inanılmaz müzik kültürü, nefis yemekleri, kendine özgü giyim modasıyla gecelerin aydınlandığı bir şehir. Paris, Dünya’nın en çok sevilen turistik şehirlerinden biridir.

Fakat Paris’te şehrin bol restoranlarında, barlarında ve turistik yerlerinde paranız hızla kaybolabilir. Cüzdanınızın nasıl boşaldığını bile fark etmeden harcama yapabileceğiniz bir nokta olan Paris’te keyifli bir tatil sonrası banka hesabınızın üzüntüsünü yaşayabilirsiniz. Neyse ki bu şekilde olmak zorunda değil.

Gezi deneyimleri sonrasında edinilen bilgilere göre sizlere Paris’te tasarruf için10 sır noktadan bahsedeceğiz…

Pariste(ÇiftFoto)

1 – Louvre Müzesini ziyaret ücretsiz: Ünlü Louvre Müzesi’ne her yıl Ekim ve Mart ayının ilk pazar günü ücretsizdir. Her ne kadar o tarihlerde yoğun da olsa da bu tarihlerde bir gezi, planlamalarda düşünülebilir. (Bir Paris Müzesi Geçiş kartınız varsa bu tarihleri önemsemeden ücretsiz giriş yapabilirsiniz.)

2 OrsayMüzesi : Eski bir tren garı olan Paris’in en çok ziyaret edilen tarihi devlet müzesi Orsay’a müze biletleri Perşembe günleri hariç 18.00’dan 09:45’a kadar 8,50 € ‘dur. ( Düzenli fiyatı ise 11 €)

3Paris Müzesi geçiş kartı satın alın :  Paris’te birçok tarihi müze olduğundan Müze Geçiş Kartı alınabilecek en iyi yerlerden biridir. Şehir etrafında 60 müze ve anıtlara girişlerde ücretsiz geçiş hakkı sunuyor. Size bilet kuyruklarını atlatmasına olanak sağlıyor. (€ 42 (iki gün); € 56 (dört gün); 69 € (altı gün)

4 – Her ayın ilk Pazar günü Müzeler ücretsiz: Paris’te ayın ilk Pazar günü yapılabilecek en iyi şey müzeleri gezmek olacak. Çünkü her ayın ilk Pazar günü Paris, şehrin en önemli müzelerinden çoğuna ücretsiz giriş olanağı sunar. Olumsuz bir nokta ise o gün süper bir kalabalık olacak.

paris2(çift foto)

5 – Toplu taşımaları tercih edin – Şehirde ulaşımı karadan sağlayacaksanız paradan tasarruf edin. Bunun için iki seçeneğiniz var:

RER B (bölgesel tren) Take – Bu seçenek, 9,50 €’ye 25-50 dakikalık süren hedefinize bağlı olarak ve size bir ekspres tren olur. Nihai hedefe ulaşmak istiyorsanız indiğiniz yerden metroya geçiş yapabilirsiniz.

“RoissyBus” (Otobüs taşımacılığı) – kişi başı 10 € maliyetiyle 45-60 dakika sürer. İlk tercihinizin otobüs olmasını öneririz. Çünkü otobüsle nereye gittiğinize bağlı olarak metroya aktarma yapmanıza gerek kalmaz.

6Taksiler– Paris’te toplu taşıma sistemi oldukça kapsamlı ve gitmeniz gereken her yere götürebilir. Overpriced taksiler üzerinde para israf etmeyin.

7 –10 binişlik toplu taşıma kartı satın alın – Otobüs ve metro bileti tek binişte 1,70 € iken, 13,70 € tutan on binişlik kart satın alabilirsiniz. Size 3,30 € gibi mütevazı bir tasarruf kazandırır.

8 –  Bisiklet ile ulaşım– Paris bisiklet paylaşım programı kapsamında kent genelinde 1800 istasyonda 20.000 üzerinde bisiklete sahiptir. Günlük 1,70 € veya haftalık 8 € karşılığında şehrin birçok noktasına eğlenceli ve keyifli bir bisiklet gezisi yapabilirsiniz.

9 – Pariste konaklama – Paris’te çoğu otel bütçenize göre pahalı gelebilir. Özellikle belirli bir bütçeyle tatile çıkanlar için önerebileceğimiz en iyi imkan ise, 15 €’dan başlayan yurt odaları ve pansiyonlarda 50 €’dan başlayan özel odalardır.

10 – Paris’te alışverişten kaçının! –  Paris’te olması gerekenden daha yüksek vergiler ve işçilik maliyetleri her şeyi daha pahalı hale getirmektedir. Çok daha ucuz fiyata kendi ülkenizdeki benzer bir ürünü bulabilirsiniz.

Paris pahalı bir şehir olduğundan orada belirli bütçeyle seyahat son birkaç yıldır zor hale gelmiştir.  Birkaç küçük ayarlamalar ile tasarruf yaparak, siz de Paris’te eğlenceli, uygun fiyatlı ve unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir