Özel araçla yurt dışına çıkacakların bilmesi gerekenler!

Özel araçla yurt dışına çıkacakların bilmesi gerekenler!

Son yıllarda araba ile yurt dışı seyahati oldukça arttı. Yurt dışına arabamızla çıkmak aslında sandığınızdan çok daha kolay. Düşünün ki geçtiğiniz yolları gönlünüzce seyredebilmek, keyfinize göre istediğiniz yerde duraklamak, kimi zaman rota değiştirmek size oldukça keyif verecektir. Peki yurt dışına özel araçla çıkarken nelere dikkat etmek gerekiyor?
* Araç kimin adına kayıtlı ise o kişinin aracın içinde olması gerekmektedir. Aracın sahibi aracın içinde değilse ve yurt dışına çıkmıyorsa o kişiden noter aracılığı ile‘’aracımla yurt dışına gidebilir’’ yazılı bir vekaletname alınması gerekir.

* Eğer son dönemlerde ehliyet aldıysanız çipli ehliyetiniz var demektir ki bu da uluslararası geçerliliğe sahip. Fakat ehliyetiniz çipli değilse ya ehliyetinizi yenilemeniz ya da uluslararası harici bir ehliyet daha çıkarmanız gerekiyor.
* Yeşil sigorta zorunluluğu vardır. Yeşil sigortayı herhangi bir sigortacı yapabilir.
* Aracınızı pasaportunuza işleterek yurt dışına çıkabilirsiniz. Bu işlemler Turing ofislerinde yapılmaktadır , Turing ofisleri gümrük kapılarında yer almaktadır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir