Oyuncak müzesinde canlanan tarih !

Oyuncak müzesinde canlanan tarih !

Oyuncakların çocukların dünyasında ve gelişiminde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görmek isteyenler yolunuzu mutlaka Dünya’nın çeşitli ülke ve kentlerinde bulunan oyuncak müzelerine çevirmelisiniz. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde gün geçtikçe yaygınlaşan çocuk müzeleri,her gün yüzlerce çocuğun hayal dünyasına ışık tutuyor, çocukların sağlıklı gelişimine katkı sunuyor. Sizler için Avrupa’nın en ünlü 4 çocuk müzesini bir araya getirdik. Listede sizleri bir de süpriz bekliyor.
TROPENMUSEUM JUNIOR – AMSTERDAM
Tropenmuseum Junior, Avrupa’nın ilk çocuk müzesi olma özelliği taşıyor. Hayli kapsamlı bir etnografya müzesi olan Tropenmuseum bünyesinde bulunan Tropenmuseum Junior, 6-13 yaş arası çocukların gelişimini hedefleyen sergilere sahip olsada her yaştan katılımcının ziyaretine açık. Kalıcı olarak Okyanusya, Kuzey Afrika, Afrika ve Latin Amerika, Batı Asya, Güneydoğu Asya kültürlerine dair bilgiler aktaran nesnelerle birlikte dans, müzik ve tiyatro sergilerinin bulunduğu müzede aynı zamanda düzenli olarak geçici sergiler organize ediliyor.
LABİRENT ÇOCUK MÜZESİ – BERLİN
1997 yılında kurulan Labirent Çocuk Müzesi, geniş oyun ve eğitim alanlarıyla 3-12 yaş aralığındaki çocukların eğlenirken öğrenmesini sağlayan kalıcı interaktif sergilere sahip. Çocukların motor öğrenme metoduyla kişisel yeteneklerini keşfetmesini hedefleyen müze aynı zamanda oyun oynarken sağlık, dünya kültürü ve çocuk hakları konusunda doğal bilinç edinmesini sağlıyor. Müze bugüne kadar 1,5 milyona yakın ziyaretçi almış.
ÇOCUK HİKAYE MERKEZİ – LONDRA
Londra’nın tek çocuk müzesi olan Çocuk Hikaye Merkezi, 0-11 yaş arası çocuklara aileleriyle birlikte oynarken keşfetme fırsatı sunuyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte, resim sergisi, öykü dinletisi gibi aktivitelere birlikte katılabildiği hikaye merkezinde bu etkinliklerin yanı sıra toplu oyunlar organize ediliyor bu da çocukların zeka gelişimine doğrudan katkı sunuyor. Korsan gemisini ele geçirme, kukla yapma, uzay mekiğini hareket ettirme ve daha binlerce oyunun içine aileleriyle birlikte dahil olan çocuklar hem eğleniyor hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayan beceriler ediniyor.
İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ – İSTANBUL
2005 yılında kurulmuş Dünyanın en büyük oyuncak müzesi olma özelliği taşıyan İstanbul Oyuncak Müzesi, Dünyanın dört bir yanından toplanmış 1.700 oyuncağın bulunduğu müzede çocuklar ve yetişkinler oyuncaklar eşliğinde dünya tarihini keşfediyor. Yetişkinlerin de en az çocuklar kadar ilgi gösterdiği ve kesinlikle bir şeyler öğrendiği müzede evren “uzay oyuncakları” bölümüyle Sanayi Devrimi ise “tren oyuncakları” bölümüyle oyuncak dilinde keşfedilebilir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir