Otel çalışanı mutlu olmadıkça,Turist mutlu olmaz

Otel çalışanı mutlu olmadıkça,Turist mutlu olmaz

Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantılarına Antalya´nın Kemer ilçesinde devam edildi. Projenin 9 ay önce aktivitelerine başladığı ve 2016 yılında sona ereceği belirtildi.
tuyup_2
Grand Haber Oteli´nde Kemer bölgesinden 100 üzerinde turistik belgeli tesis yöneticisinin katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Eğitim Koordinatörü Ramazan Durmuş, özellikle AB ile uyumlu eğitim politikalarının oluşturulabilmesi için, icra edilen mesleğe ait meslek standartlarının, Avrupa yeterlilikleri çerçevesinde yazım gerekliliğinin ortaya çıktığını belirterek, “Bakanlığımızca hazırlanan ve TUYUP projesi kapsamında, çalışanlarımızın mesleki bilgi ve becerilerinin, ulusal meslek standartlarını ve yeterliliklere dayalı olarak güncellenmesi ve sertifikalandırılmaları noktasında önemsediğimiz ve şiddetle desteklediğimiz bir projedir. Bilinmelidir ki; otel misafirlerini memnun etmenin ön koşulu personeli memnun etmekten geçer. Önümüzdeki süreçte; mutlu, nitelikli ve sertifikalı personele sahip olanlar sürdürülebilir turizm yapabileceklerdir” diye konuştu.
Toplantı
Bilgilendirme toplantısında daha sonra Avrupa Birliği Proje Uzmanı Fulya Sürmen, katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Merkezi Sınav Sertifikasyon Merkezi Müdürü Tolga Cenk Türk de “Antalya turizm sektöründe işgücü yapısı, ihtiyaçlar, olanaklar, nitelikler, yeterlilikler ve belgelendirme konulu bir sunum yaptı.
Toplantılarla ilgili gazetecilere genel bir bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı,Kültür ve Turizm Uzmanı Serkan Kılıç, toplantıların 6 bileşeni paylaşma amacı taşıdığını belirterek bunları şöyle sıraladı:
1- Projenin farkındalığını artırma,
2- Turizm sektöründe işgücü piyasası analizlerini güncelleme,
3- Kupon eğitim programını tanıtma,
4- Turizm sektöründeki eğitim kurumlarının işbirliğine sağlayarak verimliliği artırma,
5- Bakanlığın çevreye duyarlılığı belgeleyen Yeşil Yıldız belgesini tanıtmak ve tesisleri bu standarda gelmeleri konusunda desteklemek,
6- Online bilgi bankası kurularak eğitim filmleri ve benzeri dokümanları ihtiyaç duyan herkesin ulaşabileceği hale getirmek.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir